Notowania

Przejdź na
trybunał stanu
23.02.2007 10:52

Prezes TK: Ziobro przed Trybunał Stanu

Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego, uważa, że Zbigniew Ziobro złamał konstytucję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paeł Kula/PAP)

*Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień powiedział w radiu TOK FM, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złamał konstytucję i powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. *

Chodzi o wypowiedź Ziobry w sprawie zatrzymania przez CBA ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu MSWiA dra Mirosława G.

"Minister Ziobro złamał konstytucję i powinien ponieść odpowiedzialność konstytucyjną. Bardzo skomplikowaną i trudną rzeczą jest postawienie przed sąd, bo to wymaga większości parlamentarnej. To jest odpowiedzialność polityczna i konstytucyjna, a nie karna, gdzie zasady są inne" - zaznaczył prof. Stępień.
_ Zdaniem prezesa Trybunał Konstytucyjny, złamanie konstytucji przez Ziobrę nie oznacza, że minister popełnił przestępstwo, bo zasada domniemania niewinności jest zasadą konstytucyjną, natomiast taki zapis nie występuje w kodeksie karnym. _ "Odpowiedzialność konstytucyjna de facto jest odpowiedzialnością, która ma tak wielki element w sobie odpowiedzialności politycznej, że granicę jest bardzo trudno przeprowadzić" - podkreślił prof. Stępień.

W ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej Ziobro oraz szef CBA Mariusz Kamiński mówili o zarzutach postawionych przez prokuraturę Mirosławowi G., w tym zarzucie zabójstwa pacjenta. Ziobro tłumaczył kilka dni później, że kiedy mówił na konferencji o zarzucie zabójstwa, to nie mówił o tym, że on taki zarzut stawia, "tylko że prokurator postawił, zgodnie ze swoim sumieniem, zebranym materiałem dowodowym i obowiązującym prawem".

Pytany o opinię na temat raportu komisji weryfikacyjnej WSI prof. Stępień odpowiedział, że jeżeli chciało się komuś w tej sprawie postawić zarzuty o charakterze przestępczym, należało to zrobić w formie aktu oskarżenia i poinformować opinię publiczną według zasad przyjętych w kpk, że taki akt oskarżenia wpłynął. "Jeżeli dokument ma charakter aktu oskarżenia, jeśli idzie o treść, ale nie wyczerpuje wszystkich wymogów formalnych, to tutaj jest rozdźwięk pomiędzy tym co wolno w sprawie zrobić, a co się de facto zrobiło" - dodał prezes TK.Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa
Ziobry, podczas konferencji na temat zatrzymania ordynatora
kardiochirurgii w szpitalu MSWiA w Warszawie Mirosława G. ani on,
ani szef CBA Mariusz Kamiński, nie przesądzał o winie lekarza;
przedstawiane były tylko stawiane mu zarzuty.

Ziobro: Stępień powiedział za dużo

Zbigniew Ziobro pytany w TVN24 o wypowiedź prezesa Trybunału
Konstytucyjnego prof. Jerzego Stępnia, odpowiedział:

"Pan prezes Trybunału Konstytucyjnego powinien wnosić też o
postawienie mnie przed Trybunałem ds. Zbrodni w b. Jugosławii, lub
ds. zbrodni w Ruandzie. Zgodnie z zasadami dialektyki, wszystko
łączy się ze wszystkim i na pewno jakieś związki można tu znaleźć"
- powiedział Ziobro w TVN24. "Jestem gotów stawić się przed każdym
z tych trybunałów" - dodał.

"Czasami powie się kilka słów za dużo. Jeśli prezes TK mówi o ważeniu słów, to powinien, jak sądzę, te słowa adresować w pierwszej kolejności pod własnym adresem" - powiedział minister.

Tagi: trybunał stanu, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz