Notowania

sąd
11.01.2013 11:39

Prezes spółki przywłaszczył ponad 800 tys. zł

Wiadomo już, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest 65 osób z całej Polski

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Zarzut przywłaszczenia ponad 800 tys. zł usłyszał 38-letni Zbigniew B., prezes i udziałowiec jednej z łódzkich spółek, która przede wszystkim zajmowała się pozyskiwaniem odszkodowań, zwłaszcza za wypadki komunikacyjne. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Jak powiedział w piątek rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania wiadomo, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest 65 osób z całej Polski. Dodał, że śledczy nie wykluczają jednak, że pokrzywdzonych może być 300 osób, od których podejrzany mógł przywłaszczyć w sumie 2 mln zł.

Spółka rozpoczęła działalność w 2008 roku. Trafiały do niej osoby pokrzywdzone zwłaszcza w wypadkach komunikacyjnych.

Według ustaleń prokuratury, spółka podpisywała ze swoim klientem umowę, na podstawie której zobowiązywała się do dochodzenia odszkodowań od firmy ubezpieczeniowej. Uzyskane pieniądze miały najpierw trafiać na konto spółki i stamtąd - w ciągu trzech tygodni - być przekazywane na rachunek klienta po potrąceniu 25 proc plus VAT tej kwoty jako wynagrodzenie firmy.

Jak powiedział Kopania w pierwszej połowie ub. roku do łódzkiej prokuratury zaczęły wpływać doniesienia, że firma nie wywiązuje się z umowy i nie przekazuje pieniędzy. Pod koniec maja 2012 roku Prokuratura Rejonowa Łódź-Górna wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Rzecznik zaznaczył, że już w trakcie śledztwa zdarzało się, że niektórym z tych pokrzywdzonych osób spółka zwracała pieniądze. Były to jednak jednostkowe przypadki. Jak mówił Kopania, są osoby, którym firma nie przelała żadnych pieniędzy z uzyskanych odszkodowań. Są to kwoty od kilku tysięcy złotych do nawet ponad 220 tys. zł.

Podczas przesłuchania B. tłumaczył, że nie przekazał części pieniędzy, bo część z nich przeznaczona została zarówno na bieżące funkcjonowanie spółki, jak i na spłatę prywatnych zobowiązań. Firma np. posiada w leasingu ponad 30 samochodów.

Kopania zwrócił uwagę, że spółka odnosiła sukcesy w odzyskiwaniu odszkodowań; wygrywała procesy cywilne, czy np. doprowadzała do podpisywania ugody. Prowadziła jednocześnie szeroką akcję reklamową, dlatego docierały do niej osoby z całej Polski.

W siedzibie firmy zabezpieczono ok. 1000 segregatorów z różnymi dokumentami. Klientami spółki mogło być nawet kilka tys. osób. _ Prokuratura ustala zakres przestępczej działalności B. Podejmie również działania, które mogą doprowadzić do zabezpieczenia roszczeń pokrzywdzonych _ - powiedział rzecznik. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o areszt dla podejrzanego.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin w tej sprawie jest zadowolony Minister sprawiedliwości cieszy się, że sprawą zakupu budynków dla sądu w Gdańsku zajmie się prokuratura.
Przestępstwo w sądzie? Prokuratura to zbada Śledczy sprawdzą, czy przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa.
Za śmierć dzieci odpowie prokuratura. Jak? Prokuratorzy mieli rażąco naruszyć przepisy.
Tagi: sąd, łódź, prokurator, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz