Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes spółki przywłaszczył ponad 800 tys. zł

0
Podziel się:

Wiadomo już, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest 65 osób z całej Polski

Prezes spółki przywłaszczył ponad 800 tys. zł
(Reporter)
bECFUKNx

Zarzut przywłaszczenia ponad 800 tys. zł usłyszał 38-letni Zbigniew B., prezes i udziałowiec jednej z łódzkich spółek, która przede wszystkim zajmowała się pozyskiwaniem odszkodowań, zwłaszcza za wypadki komunikacyjne. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Jak powiedział w piątek rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania wiadomo, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest 65 osób z całej Polski. Dodał, że śledczy nie wykluczają jednak, że pokrzywdzonych może być 300 osób, od których podejrzany mógł przywłaszczyć w sumie 2 mln zł.

Spółka rozpoczęła działalność w 2008 roku. Trafiały do niej osoby pokrzywdzone zwłaszcza w wypadkach komunikacyjnych.

bECFUKNz

Według ustaleń prokuratury, spółka podpisywała ze swoim klientem umowę, na podstawie której zobowiązywała się do dochodzenia odszkodowań od firmy ubezpieczeniowej. Uzyskane pieniądze miały najpierw trafiać na konto spółki i stamtąd - w ciągu trzech tygodni - być przekazywane na rachunek klienta po potrąceniu 25 proc plus VAT tej kwoty jako wynagrodzenie firmy.

Jak powiedział Kopania w pierwszej połowie ub. roku do łódzkiej prokuratury zaczęły wpływać doniesienia, że firma nie wywiązuje się z umowy i nie przekazuje pieniędzy. Pod koniec maja 2012 roku Prokuratura Rejonowa Łódź-Górna wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Rzecznik zaznaczył, że już w trakcie śledztwa zdarzało się, że niektórym z tych pokrzywdzonych osób spółka zwracała pieniądze. Były to jednak jednostkowe przypadki. Jak mówił Kopania, są osoby, którym firma nie przelała żadnych pieniędzy z uzyskanych odszkodowań. Są to kwoty od kilku tysięcy złotych do nawet ponad 220 tys. zł.

Podczas przesłuchania B. tłumaczył, że nie przekazał części pieniędzy, bo część z nich przeznaczona została zarówno na bieżące funkcjonowanie spółki, jak i na spłatę prywatnych zobowiązań. Firma np. posiada w leasingu ponad 30 samochodów.

bECFUKNF

Kopania zwrócił uwagę, że spółka odnosiła sukcesy w odzyskiwaniu odszkodowań; wygrywała procesy cywilne, czy np. doprowadzała do podpisywania ugody. Prowadziła jednocześnie szeroką akcję reklamową, dlatego docierały do niej osoby z całej Polski.

W siedzibie firmy zabezpieczono ok. 1000 segregatorów z różnymi dokumentami. Klientami spółki mogło być nawet kilka tys. osób. _ Prokuratura ustala zakres przestępczej działalności B. Podejmie również działania, które mogą doprowadzić do zabezpieczenia roszczeń pokrzywdzonych _ - powiedział rzecznik. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o areszt dla podejrzanego.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin w tej sprawie jest zadowolony Minister sprawiedliwości cieszy się, że sprawą zakupu budynków dla sądu w Gdańsku zajmie się prokuratura.
Przestępstwo w sądzie? Prokuratura to zbada Śledczy sprawdzą, czy przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa.
Za śmierć dzieci odpowie prokuratura. Jak? Prokuratorzy mieli rażąco naruszyć przepisy.
bECFUKOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)