Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes NFZ o kontraktach podpisywanych z poradniami

0
Podziel się:

Przy podpisywaniu kontraktów na 2013 rok dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej premiowane będą poradnie zapewniające jakość i kompleksowość leczenia.

Prezes NFZ o kontraktach podpisywanych z poradniami
(Maj/Reporter)

Przy podpisywaniu kontraktów na 2013 rok dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej premiowane będą poradnie zapewniające jakość i kompleksowość leczenia - zapowiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Prezes NFZ zamierza wprowadzić zmiany w sposobie oceny poradni (samodzielnych i przyszpitalnych), z którymi Fundusz podpisuje umowy oraz w systemie rozliczeń świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej .

Jak podkreśliła Pachciarz, premiowane mają być m.in. placówki, które prowadzą poradnie umożliwiające kompleksowe leczenie pacjenta. Chodzi np. o możliwość wykonania badań endoskopowych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego w tej samej placówce.

- _ Chcemy także postawić na jakość, czyli premiować poradnie, które posiadają dostępne przez cały czas pracy gabinety diagnostyczno-zabiegowe, co pozwala na wykonanie zabiegów w trybie ambulatoryjnym. Dotyczy to szczególnie chirurgii, ortopedii, ginekologii, laryngologii, poradni leczenia bólu _ - powiedziała prezes NFZ w rozmowie z PAP.

- _ Zamierzamy też zwiększyć opiekę nad wcześniakami i dziećmi z wadami rozwojowymi. W ich przypadku wydłużony zostanie czas opieki w poradni neonatologicznej z 12 miesięcy do 36 miesięcy. Umożliwi to rozpoznanie i zróżnicowanie występujących chorób i przekazanie dzieci pod opiekę specjalistycznej poradni o określonym profilu _ - dodała.

Pachciarz przypomniała, że w 2012 r. wprowadzono wymóg, aby poradnia była czynna co najmniej trzy dni w tygodniu po cztery godziny. - _ W przypadku, gdy jednak nie uda się na danym terenie zabezpieczyć wystarczającego dostępu do świadczeń, wprowadzamy możliwość przeprowadzenia dodatkowego konkursu z wyłączeniem tego wymogu. Będzie to wymagało zgody centrali NFZ i może dotyczyć jedynie deficytowych specjalności _ - podkreśliła prezes Funduszu.

W 2011 NFZ wprowadził nowy system rozliczeń świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, mający umożliwić diagnostykę i bardziej zaawansowane leczenie, włącznie z drobnymi zabiegami chirurgicznymi. Dokonana analiza wykazała jednak, że nie przyniósł on na razie spodziewanych rezultatów i obecnie w Funduszu trwają prace mające na celu wprowadzenie korekt.

Czytaj więcej w Money.pl
W NFZ mogą stracić stołki. Najpierw ona Najpierw jednak nowa prezes NFZ musi poprosić o opinię w tej sprawie. Ta jednak nie jest dla niej wiążąca.
NFZ da więcej pieniądzy na świadczenia zdrowotne Plan podziału środków z funduszu zapasowego zyskał już akceptację ministerstwa zdrowia. Część środków zostanie uruchomiona w 2012, cześć w 2013 roku.
Więcej pieniędzy na leczenie. NFZ przeznaczy je na... - _ Z funduszu zapasowego mamy do wydania ponad 416,9 mln złotych _ - zapowiada Agnieszka Pachciarz.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)