Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z dopalaczami
03.10.2010 16:00

Premier zamyka sklepy z dopalaczami. W sieci wciąż są dostępne

Tusk: Jak będzie trzeba, będziemy działać na granicy prawa. Tymczasem sklepy internetowe organizują wyprzedaże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

-_ Jak trzeba będzie to wyeliminujemy to świństwo z naszego życia, nawet działając na granicy prawa _, zapowiedział Donald Tusk. Szef rządu zapowiedział kontynuację wojny ze sprzedawcami dopalaczy. Jego zdaniem po wczorajszej akcji sklepy z tymi specyfikami zniknęły raz na zawsze.

Premier Tusk na zaimprowizowanej konferencji prasowej podsumował wczorajsze i dzisiejsze działania przeciwko sprzedającym dopalacze. Zapowiedział, że akcja będzie prowadzona do czasu całkowitej eliminacji punktów sprzedaży specyfików.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.
W wyniku trwającej od soboty akcji na terenie całego kraju skontrolowano ponad 1100 miejsc, w których sprzedawano lub produkowano dopalacze. Inspektorzy sanitarni w asyście policjantów zamknęli prawie 900 punktów sprzedających te specyfiki.

W akcji uczestniczyło kilkuset inspektorów sanitarnych, wspieranych przez ok. 3 tys. policjantów. Kontrola była przeprowadzana na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz, w związku z licznymi przypadkami zatruć dopalaczami.

- Mamy do czynienia z przeciwnikiem bezwzględnym, i wyrafinowanym - mówił Donald Tusk. _ Spodziewamy się kontrataku. To są grupy wyposażone w duże pieniądze _ - dodał.

_ - Wszystko to, co funkcjonuje jako dopalacze w tych sklepach będziemy traktowali jako produkty zakazane, jeśli szkodzą ludziom oraz będziemy je traktowali jako produkty spożywcze - _ mówił Tusk i zaznaczył, ze obecną akcję przeciw dopalaczom można nazwać przełomem.

Premier powiedział, że rząd przygotowuje nowe prawo, które ma umożliwić skuteczną i permanentną walkę z handlem dopalaczami. Nowe przepisy mają pozwolić reagować równie szybko, jak działają organizatorzy handlu dopalaczami. _ - Mam nadzieję to prawo przeprowadzić wspólnie z marszałkami obu izb i prezydentem w ciągu kilkunastu dni _ - mówił premier.

Poprosił wszystkie osoby, które zatruły się dopalaczami - jak powiedział według toksykologów było kilkaset takich przypadków - o informacje na temat skutków zachorowań. _ _

_ - Chcemy nie tylko wyeliminować legalną sprzedaż, ale pociągnąć do odpowiedzialności karnej jak największą liczbę osób zaangażowanych w ten proceder _ - mówił Donald Tusk. Premier dodał, że bez wsparcia obywateli państwo nie wygra tej wojny. Dodał, że spodziewa się teraz kontrataku ze strony grup organizujących handel. _ Jeśli trzeba będziemy działać na granicy prawa - nie damy tym ludziom oddechu _ - mówił premier.

Rząd walczy ze sklepami, w sieci ruszyły promocje i wyprzedaże

[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t112259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsze;zatrzymania;za;zakazany;handel;dopalaczami,146,0,685970.html) Pierwsze zatrzymania za _ zakazany _ handel dopalaczami
Sklepy internetowe oferujące dopalacze nadal prowadzą swoją działalność. Niektóre z nich, w związku z prowadzoną kontrolą sanepidu i policji, organizują wyprzedaże specyfików.

_ - Wielka wyprzedaż likwidacyjna! Za taką cenę nikt wam nie sprzeda. 100 proc. legalne produkty pełnowartościowe! Nie zawierają substancji zakazanych!!! _ - w taki sposób jeden ze sklepów internetowych namawia do zakupu dopalaczy.

Podobnych stron działa obecnie co najmniej kilkanaście. Sprzedaż dopalaczy prowadzona jest także na internetowych aukcjach.

_ - Zamknięcie sklepów nic nie da. Część towaru mam w domu i tak będę nim handlował _ - pisze na jednym z forów internetowych poświęconych dopalaczom właściciel zamkniętego w sobotę sklepu. Inni informują, że konsultują z prawnikami możliwość wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko rządowi.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Sokołowski powiedział, że funkcjonariusze i inspektorzy sanitarni docierają do właścicieli stron internetowych oferujących dopalacze, by wręczać im nakaz zaprzestania handlu. _ Akcja prowadzona jest przez cały czas. Część stron, które należały do zamkniętych sklepów z dopalaczami już nie funkcjonuje. Ustalamy adresy właścicieli tych, które nadal oferują dopalacze w internecie _ - podkreślił.

Kolejna śmierć po dopalaczach

Zmarł 32-letni mężczyzna z Kępna (woj. wielkopolskie), który prawdopodobnie zażył dopalacze - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Policja podała, że mężczyzna poczuł się źle i poinformował ojca, że wcześniej zażywał dopalacze. Opakowania po nich znaleziono w ubraniu. 32-latek zamarł w szpitalu w niedzielę nad ranem. Bezpośrednią przyczynę zgonu wyjaśni sekcja zwłok.

Rząd od roku nie może sobie poradzić z dopalaczami

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t74613.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiskus;sprawdzil;dopalacze;i;nie;ma;zastrzezen,92,0,685148.html) Fiskus sprawdził _ dopalacze _ i nie ma zastrzeżeń Urząd Kontroli Skarbowej skontrolował sklepy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewa;kopacz;zapowiada;atak;na;sklepy;z;dopalaczami,227,0,684771.html) Ewa Kopacz zapowiada atak na sklepy z dopalaczami Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w przyszłym tygodniu.
Tagi: walka z dopalaczami, dopalacze, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz