Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Turcji ogłasza reformy dotyczące Kurdów

0
Podziel się:

Recep Tayyip Erdogan ogłosił serię demokratycznych reform politycznych, które mają na celu m.in. zwiększenie praw mniejszości.

Premier Turcji ogłasza reformy dotyczące Kurdów
(Polaris/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił serię demokratycznych reform politycznych, które mają na celu m.in. zwiększenie praw mniejszości kurdyjskiej np. poprzez obniżenie lub całkowitą likwidację progu wyborczego w wyborach do parlamentu.

_ - Jest to moment historyczny, ważny etap _ - powiedział Erdogan. Szef rządu zaproponował obniżenie progu wyborczego z 10 do 5 proc. czy nawet całkowitą jego likwidację. Wysoki próg uniemożliwiał m.in. największej legalnej kurdyjskiej Partii Pokoju i Demokracji dostanie się do parlamentu.

Reforma będzie również korzystna dla małych ugrupowań oraz partii prokurdyjskich, które mają szerokie poparcie na południowym wschodzie Turcji, ale nie uzyskują jednak wystarczającego poparcia w całym kraju, aby móc dostać się do parlamentu.

W swoim przemówieniu Erdogan opowiedział się także za zniesieniem zakazu noszenia chust przez kobiety, pracujące w urzędach państwowych; jest to wieloletni cel rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Nowe zasady dotyczące chust nie miałyby jednak obowiązywać w sądownictwie i służbach mundurowych. W Turcji większość stanowią muzułmanie, ale zgodnie z konstytucją kraj jest świecki.

Premier powiedział również, że proponowane reformy, znane jako pakiet demokratyczny, pozwolą na edukację w innych niż turecki językach w szkołach niepaństwowych, czego od dawna domagają się kurdyjscy politycy i aktywiści.

Erdogan zapowiedział, że miasta będą mogły nosić swoje pierwotne nazwy, które nie zawsze wywodzą się z języka tureckiego. Portal BBC News podaje, że prawdopodobnie chodzi o miasto Tunceli we wschodniej Turcji, któremu zostanie nadana jego kurdyjska nazwa - Dersim.

Erdogan niejednokrotnie podkreślał, że zaproponowane reformy nie są bezpośrednio związane z próbami zakończenia trwającego od ok. 30 lat krwawego konfliktu kurdyjskiego, choć są niewątpliwie długo oczekiwanym krokiem w kierunku poprawy sytuacji tureckich Kurdów, stanowiących około 20 proc. ludności kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Starcia policji z Kurdami na południu Turcji Kilkaset osób zablokowało drogę i obrzuciło koktajlami Mołotowa funkcjonariuszy, którzy użyli w odpowiedzi armatek wodnych i gazu łzawiącego.
Krwawe starcia ze studentami. 15 rannych Turecki rząd prowadzi negocjacje w celu zakończenia konfliktu kurdyjskiego - podały tureckie telewizje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)