Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier spotka się dziś z prokuratorem generalnym. Sprawozdania nie podpisze

0
Podziel się:

Tematem rozmowy będzie sprawozdanie z prac prokuratury za 2012 r. Wszystko wskazuje na to, że nie zostanie podpisane.

Premier spotka się dziś z prokuratorem generalnym. Sprawozdania nie podpisze
(prezydent.pl/GFDL)

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że wszystko wskazuje na to, że jeszcze dziś premier Donald Tusk spotka się z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

_ Wszystko wskazuje na to, że jeszcze dzisiaj do tego spotkania dojdzie _ - powiedział Graś w radiowej Trójce.

Rzecznik rządu powiedział, że tematem rozmowy premiera z Seremetem będzie kwestia sprawozdania z prac prokuratury za 2012 r. _ Pan premier chce, by o ewentualnych decyzjach w tej sprawie jako pierwszy został poinformowany właśnie prokurator generalny _ - powiedział Graś.

W ubiegłym tygodniu premier powiedział, że wszystko wskazuje na to, że sprawozdanie nie zostanie podpisane. Sprawozdanie PG z działalności prokuratury w 2012 roku trafiło do premiera w marcu. W lipcu zastrzeżenia do sprawozdania wyraził minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Jednocześnie już wcześniej Tusk mówił, że niezależnie od tego, czy uzna roczne sprawozdanie prokuratura generalnego za wystarczające czy nie, nie będzie występował o odwołanie Seremeta z tej funkcji.

Graś podkreślił, że premier chciał przeciąć spekulacje pojawiające się w debacie publicznej, że być może będzie wniosek o odwołanie prokuratora generalnego. _ Stąd bardzo wyraźna deklaracja, że absolutnie nie ma takiego problemu _ - dodał.

W piątek Seremet zapowiedział, że nie poda się do dymisji, jeśli premier nie przyjmie sprawozdania z działalności prokuratury. Jednocześnie dodał, że brak decyzji ws. sprawozdania rodzi sytuację _ pewnej niepewności _.

Premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, _ mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw _. Ustawa nie określa terminu decyzji szefa rządu.

Graś zaznaczył dziś, że przedmiotem rozmowy premiera z prokuratorem będzie oczywiście sprawozdanie z 2012 r. i krytyczne uwagi do niego, które złożył minister Biernacki.

_ Jeśli pan premier podejmie decyzje co do losu tego sprawozdania i zakomunikuje swoją decyzję prokuratorowi Seremtowi, to myślę, że następnym krokiem będzie szczegółowe poinformowanie opinii publicznej, dlaczego takie a nie inne decyzje zostały w tej sprawie podjęte. Jeszcze chwila cierpliwości _ - powiedział rzecznik rządu.

Na pytanie dlaczego tak długo to trwa, bo sprawozdanie trafiło do premiera w marcu i czy chodzi o _ trzymanie w szachu _ prokuratora Seremeta, Graś odpowiedział, że _ nie, absolutnie, w żaden sposób _.

Na uwagę, że opozycja właśnie tak to widzi, zwłaszcza po odmowie przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy wszczęcia śledztwa ws. doniesienia o korupcji politycznej w związku z wyborami szefa dolnośląskiej PO, rzecznik rządu odpowiedział, że _ opozycja w zależności od sytuacji, w zależności od tego, jak jej wygodnie, powtarza, że albo prokuratura jest na pasku rządu albo wręcz przeciwnie _.

_ Jedno co jest pewne: mamy już pewne doświadczenia w funkcjonowaniu prokuratury jako niezależnej od rządu instytucji, wiemy co i w jaki sposób należy poprawić, chociażby np. należy uszczegółowić ustawę po to, żeby był jasno zakreślony termin, w którym premier powinien ustosunkować się do sprawozdania _ - powiedział Graś.

W sobotę premier Tusk powiedział, że ostateczny projekt zmiany ustawy o prokuraturze jest gotowy; przedłożenie go przez ministra sprawiedliwości to kwestia dni. Zapewnił, że kierunek zmian to jest kierunek, którego oczekuje zarówno on, jak i prokurator generalny. _ A więc tutaj nie ma żadnego istotnego sporu, jeśli chodzi o te najistotniejsze elementy poprawionej, zmienionej ustawy o prokuraturze _ - dodał.

W ubiegłym tygodniu premier ocenił, że _ nie wszystko gra _ w pracy prokuratury. Zastrzegł jednak, że wynika to z tego, że prokurator generalny, mając pełną niezależność od władzy politycznej, ma równocześnie bardzo ubogie narzędzia do tego, żeby dyscyplinować i organizować pracę podległych mu prokuratorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej uprawnień dla prokuratora? Obecny model prokuratury bez możliwości ingerencji Prokuratora Generalnego w decyzje procesowe powinien być zmieniony - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.
Rządowi brakuje 25 mld złotych. Zabierze... Wiemy, jak rząd będzie ratował budżet państwa. Kolejne sztuczki ministra Jacka Rostowskiego.
"Zaćwierkał" o raporcie w sprawie Gazpromu W dokumencie mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom. Trafi na biurko premiera najpóźniej we wtorek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)