Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier poprze referendum w sprawie sześciolatków? Mówi o zakutych łbach

0
Podziel się:

- Trzeba przekonać nauczycieli i rodziców - oświadczył Donald Tusk. Zaprosił przeciwników reformy.

Premier poprze referendum w sprawie sześciolatków? Mówi o zakutych łbach
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bFfBWZIR

Premier przed głosowaniem w sprawie referendum edukacyjnego zaproponował spotkanie z jego inicjatorami. Donald Tusk zapowiedział to w trakcie warszawskiego Forum dla Rodziny. Wcześniej Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, które zebrało pod wnioskiem referendalnym blisko milion podpisów skrytykowało szefa rządu za brak zaproszenia na dzisiejszą konferencję. Zadeklarowali jednak, że przyjmą zaproszenie.

Premier podkreślił, że nie mógł dziś wszystkich zaprosić na spotkanie. _ - Argumenty zwolenników referendum są powszechnie znane i nie spodziewam się, żeby zmienili zdanie - _ powiedział Donald Tusk. Zaprosił jednak przeciwników wysyłania sześciolatków do szkół na odrębne spotkanie.

Szef rządu jednocześnie bronił reformy forsowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wprowadzenia obowiązku edukacyjnego dla 6-latków. _ - Nie wystarczy przekonać premiera, ministrów i polityków, trzeba umieć przekonać nauczycieli i rodziców do idei referendum - _ oświadczył.

bFfBWZIT

Pierwotnie głosowanie nad wnioskiem referendalnym Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców Sejm miał głosować dziś. Jednak w ostatniej chwili harmonogram prac posłów zmienił się i jutro dojdzie jedynie do debaty.

Przeciwnicy reformy przyjęli zaproszenie

Inicjatorzy referendum edukacyjnego przyjmą zaproszenie od premiera. Jednocześnie żałują, że przez pięć lat Donald Tusk nie miał dla nich czasu.

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia podkreślił, że chętnie przekaże premierowi argumenty przeciw wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla 6-latków. Dodał, że do tej pory z szefem rządu nie udało się spotkać, trudno było też dotrzeć do obecnej i poprzedniej minister edukacji.
_ _

bFfBWZIZ

_ - Na pewno mamy dużo do powiedzenia premierowi. Mam nadzieję, że przekonamy go, że reforma bez odpowiednich standardów w szkołach i przygotowania ich na sześciolatki nie ma sensu - _powiedział Elbanowski.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zaproponowało pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu _ 8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej _ oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.

Premier uderzył się w pierś

_ - Nie jest tak łatwo premierowi przyznać się przed samym sobą, że w sprawie, której sam poświecił bardzo dużo czasu, ludzie okazali się mądrzejsi od niego. Ale na szczęście - prędzej czy później - dociera to do takich zakutych łbów, jak głowy premierów czy ministrów - _powiedział otwierając Forum dla Rodziny.

Jako przykład złej komunikacji i braku rozmowy, za która całą winę bierze na siebie, wymienił _ przedszkola za złotówkę _. W jego ocenie rząd nie potrafił w tej sprawie wyjaśnić, że propozycja musi też oznaczać większą odpowiedzialność ludzi pracujących w przedszkolu za organizację zajęć dla dzieci i ich efektywność.

bFfBWZJa

W programie Forum zaplanowano sześć paneli: _ Miejsce do mieszkania - miejsce do życia - czyli jak budować system mieszkań odpowiedni dla wszystkich? _; _ Rodzina i praca - to się da pogodzić! - czyli jak ułatwić mamom i tatom godzenie pracy z rodzicielstwem _; _ Przedszkole i szkoła - nowy rozdział w życiu dziecka - czyli jak wspierać i ułatwiać rodzinom dostęp do opieki i edukacji na najwyższym poziomie _; _ Bezpieczna rodzina - czyli jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny i pomóc tym, które są zagrożone _; _ Tato polski - czyli ojciec w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej, kulturowej _; _ Rodzina wielopokoleniowa i wielodzietna - tradycja czy współczesne wyzwanie? Jak tworzyć warunki do wzajemnej opieki i rozwoju w rodzinach tradycyjnych? _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent nie wetuje. Sześciolatki podpisane Zgodnie z uchwaloną pod koniec sierpnia przez Sejm nowelizacją, dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r.
Sześciolatki w szkołach? Oni zagłosują _ za _ W ostatnich latach na dostosowanie szkół do potrzeb najmłodszych uczniów przeznaczono 2,6 mld zł.
Sześciolatki do szkół? _ Rodzicom to pasuje _ 90 proc. rodziców, którzy posłali swoje dzieci w wieku 6 lat do pierwszej klasy są zadowoleni z tej decyzji - podaje minister edukacji Krystyna Szumilas powołując się na wyniki badań.
Sześciolatki w szkole? Super! Bez obaw pośle swoją sześcioletnią córkę do szkoły, bo mała sama się rwie. Jagna Marczułajtis uważa, że protesty rodziców przeciw szybszemu wysyłaniu dzieci do podstawówek są spóźnione.
bFfBWZJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)