Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier odwołuje szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego

0
Podziel się

Odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska Donald Tusk wszczął na wniosek szefa MON.

Premier odwołuje szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego
(PAP/Tomasz Gzell)
bEivdQoR

Premier na wniosek szefa MON wszczął procedurę odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska - poinformowała Kancelaria Premiera.

_ Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, podjął decyzję o rozpoczęciu przewidzianej ustawą procedury dotyczącej odwołania Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska z zajmowanego stanowiska _ - podał CIR w przesłanym dziś komunikacie.

Zgodnie z ustawą o SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego szefów tych służb premier powołuje i odwołuje na wniosek ministra obrony po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji.

bEivdQoT

Na pytanie dotyczące przyczyn odwołania Noska, Siemoniak powiedział: _ Nie będę komentować. To sprawa służb _.

Przewodnicząca Komisji do spraw Służb Specjalnych Elżbieta Radziszewska powiedziała, że nie widziała jeszcze wniosku premiera. - _ Gdy tylko wpłynie, komisja zaopiniuje go _ - zaznaczyła. Według kalendarza prac komisji najbliższe posiedzenie planowane jest na czwartek 26 września.

Pod koniec lipca _ Rzeczpospolita _ napisała, że SKW wystąpiła do prokuratury przeciwko wiceministrowi obrony Waldemarowi Skrzypczakowi odpowiedzialnemu za zakupy i uzbrojenie. SKW miała podejrzewać Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. Dziennik twierdził też, że SKW ostatnio nie przedłużyła Skrzypczakowi certyfikatu dostępu do informacji _ ściśle tajne _.

Skrzypczak zaprzeczył, by lobował za jakąkolwiek firmą, przyznał jednak, że osobiście zna niektórych szefów firm zbrojeniowych i pracujących dla nich lobbystów. Dodał, że oficjalnie nic nie wie o doniesieniu SKW do prokuratury, nie dziwi go jednak zainteresowanie kontrwywiadu wojskowego. Według Skrzypczaka zamieszanie mogło być zemstą lobbystów za przecięcie _ wielu patologicznych układów _.

bEivdQoZ

MON oświadczyło wtedy, że nie wiadomo mu o postępowaniu prokuratury ani o jakichkolwiek zarzutach. Resort podkreślił, że wszyscy jego pracownicy mają niezbędne poświadczenia bezpieczeństwa w dostępie do informacji niejawnych i nie jest prawdą, że Skrzypczakowi zablokowano dostęp do niezbędnych w pracy dokumentów.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że _ w żaden sposób nie może się odnieść do pytań _ związanych z publikacją.

45-letni Nosek kierował SKW od lutego 2008 r. (przez pierwsze trzy miesiące jako p.o. szefa tej służby). Prezydent Bronisław Komorowski awansował go na generała brygady w listopadzie 2010 r.

Od 1992 r. Nosek był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i SKW. Był m.in. naczelnikiem zamiejscowego wydziału UOP w Zakopanem (1996-1998), zastępcą szefa delegatury UOP w Krakowie (1998-1999) i dyrektorem zarządu ochrony ekonomicznych interesów państwa UOP (1999-2002). W ABW kierował delegaturą w Krakowie (2002-2006) i Inspektoratem Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW (od listopada 2007 do lutego 2008).

bEivdQpa

Nosek pochodzi z Nowego Targu. Z wykształcenia jest historykiem, uczniem prof. Tomasza Strzembosza. W 1999 r. opublikował biografię wojskową gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza. Szkolił się także m.in. w Akademii FBI w Quantico w USA. W latach 80. działał w podziemnym harcerstwie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEivdQpu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)