Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-litwa
04.09.2011 08:59

Premier na Litwie. Polacy liczą na pomoc

Donald Tusk spotka się z litewskim premierem oraz z Polakami mieszkającymi w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk, który przybył na Litwę, spotka się z litewskim premierem Andriusem Kubiliusem oraz z Polakami mieszkającymi w tym kraju.

Tusk będzie rozmawiał z szefem litewskiego rządu w miejscowości Połąga (Palanga) - kurorcie nad Morzem Bałtyckim; następnie weźmie udział w mszy świętej w kościele św. Teresy w Wilnie i spotka się z Polakami.

W piątek w Wilnie odbył się wiec przed Pałacem Prezydenckim, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób, głównie Polaków - obywateli Litwy. Protestujący domagali się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie.

Zdaniem protestujących, uderza ona w oświatę mniejszości narodowych, również w szkoły polskie.

Piątkowy wiec w Wilnie był też początkiem strajku w polskich szkołach. Nie wiadomo, ilu dokładnie uczniów przyłączyło się do akcji nieposłuszeństwa, gdyż nie ma centralnego komitetu strajkowego. Wiadomo jedynie, że strajk odbywa się w około 70 szkołach z ponad 100, w których na Litwie wykłada się w języku polskim.

Również w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział _ ważną inicjatywę _ premiera dotyczącą mniejszości polskiej na Litwie.

Sikorski powiedział też dziennikarzom, że rozmawiał z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosłem Waldemarem Tomaszewskim i przekazał mu _ niezmienne stanowisko Polski dotyczące potrzeby realizacji słusznych postulatów mniejszości polskiej zapisanych w traktacie polsko-litewskim i tych, których spełnienie kolejne rządy litewskie nam obiecywały _.

MSZ poinformowało także, że przygotowuje wsparcie dla szkół polskich na Litwie. Rzecznik resortu Marcin Bosacki podkreślił w zamieszczonym na stronach internetowych resortu oświadczeniu, że podjęcie strajku w szkołach polskich na Litwie i protestów w Wilnie jest suwerenną decyzją przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej w tym kraju.

Ocenił przy tym, że jest to także kulminacja trwających od miesięcy negatywnych reakcji społeczności polskiej na zagrożenia, jakie niosą postanowienia nowej ustawy o oświacie.

_ - Żadne z tych ostrzeżeń i protestów nie skłoniło władz litewskich do choćby podjęcia dyskusji z mniejszościami o celowości proponowanych przez część polityków zmian. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pierwszy raz postawiono na uszczęśliwienie litewskich Polaków wbrew ich woli, na kroki wiodące do asymilacji wbrew ich woli _ - ocenił rzecznik.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Przyjęta ustawa o oświacie zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie _ podstawy wychowania patriotycznego _.

Litewscy Polacy twierdzą, że założenia ustawy oświatowej są dyskryminujące, naruszają prawa ucznia i zasady równouprawnienia i są początkiem końca szkoły polskiej na Litwie. W ciągu ostatnich miesięcy Polacy swój protest przeciwko przyjętym założeniom niejednokrotnie wyrażali na wiecach oraz pisali listy do przedstawicieli najwyższych władz kraju z prośbą o zachowanie dotychczasowego systemu nauczania w szkołach mniejszości narodowych.

List w tej sprawie przed kilku dniami wysłał do Tuska premier Litwy. _ Polacy-obywatele Litwy mogą uzyskać pełne wykształcenie w języku ojczystym i państwowym według najlepszych wzorców światowej praktyki. W sumie na Litwie działa 100 szkół i filia Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie wykłada się w języku polskim. Dlatego też na Litwie wykształcenie w języku polskim można uzyskać poczynając od przedszkola, a kończąc na uniwersytecie _ - napisał Kubilius.

O sytuacji Polaków na Litwie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t127925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;polskich;uczniow;na;litwie;przeciw;reformie,184,0,902072.html) Polscy uczniowie strajkują. Przeciw reformie Protestujący przed urzędem prezydenckim, domagają się odwołania ustawy o oświacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;przeciwko;dyskryminacji;polakow;na;litwie,248,0,883704.html) Protest przed siedzibą premiera. Przeciw... Stop dyskryminacji Polaków na Litwie - pod takim hasłem odbył się przed Kancelarią Premiera Donalda Tuska protest
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;polskich;uczniow;na;litwie,245,0,832501.html) Demonstracje polskich uczniów na Litwie Prawie tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko ustawie, pogarszającej warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskie;nazwiska;na;litwie;jest;wyrok,88,0,827992.html) Polskie nazwiska na Litwie. Jest wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Litwa może odmówić zmiany pisowni nazwiska na polską.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, polska, szkoła, strajk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz