Notowania

stosunki polska-litwa
14.02.2013 11:50

Premier Litwy krytykuje ministra za przeprosiny Polaków

Minister spraw zagranicznych Litwy podczas wizyty w Warszawie nie powinien przepraszać za to, że litewski parlament podczas ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wilnie w 2010 r. nie poparł ustawy o pisowni polskich nazwisk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Minister spraw zagranicznych Litwy podczas wizyty w Warszawie nie powinien przepraszać za to, że litewski parlament podczas ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wilnie w 2010 r. nie poparł ustawy o pisowni polskich nazwisk - powiedział premier Algirdas Butkeviczius (na zdjęciu).

_ - Sądzę, że nie powinien był tego robić. Nie było ku temu podstaw, minister nie ma też takich pełnomocnictw _ - powiedział w wywiadzie dla radia Żiniu Radijas Bukteviczius.

W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Polsce minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius w rozmowie z dziennikiem _ Rzeczpospolita _ powiedział, że jest mu przykro, iż podczas ostatniej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Wilnie w roku 2010 parlament odrzucił ustawę o pisowni polskich nazwisk. _ Nie byłem wtedy posłem, ale chciałbym za to przeprosić _ - powiedział Linkeviczius.

Te słowa ministra na Litwie wywołały burzliwą dyskusję. Jedni twierdzą, że szef litewskiej dyplomacji z przeprosinami przesadził i wykazał nadgorliwość, inni przekonują, że minister zrobił to, co należało zrobić już dawno.

W środę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skrytykowała szefa litewskiej dyplomacji. Oznajmiła, że _ w imieniu państwa oświadczenia mogą składać jedynie wybrani przez naród (jego przedstawiciele - PAP), a nie mianowani urzędnicy _.

Komentując oświadczenie prezydent, w czwartek dziennik _ Lietuvos Rytas _ napisał, że _ wywołuje ono jedynie śmiech _. _ Świat nie widział chyba jeszcze państwa, gdzie minister spraw zagranicznych nie mógłby się wypowiadać w imieniu kraju _ - napisał dziennik.

Polsko-litewskie kontakty na najwyższym szczeblu w ostatnim czasie bardzo się zaktywizowały. W ubiegłym tygodniu w Warszawie gościł minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius, a we wtorek premier Algirdas Butkeviczius. W sobotę na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite do Wilna przybędzie prezydent Polski Bronisław Komorowski, który weźmie udział w uroczystościach z okazji 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą szukać gazu. Litwa nie pozwala Koncern ma poszukiwać gazu łupkowego na zachodniej Litwie. Zamiarom sprzeciwiają się mieszkańcy miejscowości.
Premier przekonuje: Idzie ku lepszemu Strona polska liczy, że nowe władze Litwy są w stanie przyjąć w ciągu 2 lat ustawę o mniejszościach narodowych.
Tu premier jest najpopluarniejszym politykiem Butkevicziusa popiera 69 proc. respondentów sondażu przeprowadzonego przez instytut Baltijos Tyrimai na zamówienie agencji informacyjnej ELTA.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, polska, msz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz