Notowania

wybory w gruzji
02.11.2013 13:15

Premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili wyznaczył swego następcę

Koalicja Gruzińskie Marzenie, którą stworzył i której przewodniczy, ma większość w parlamencie i sprawuje rząd. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie w kraju szarą eminencją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Szef MSW Irakli Garibaszwili ma być nowym premierem Gruzji. Sam Iwaniszwili zapowiedział, że odejdzie ze stanowiska po wyborach prezydenckich.

31-letni Garibaszwili był wymieniany wśród potencjalnych kandydatów na następcę Iwaniszwilego. Jego nominację powinien zaproponować parlament, a zatwierdzić - zwycięzca wyborów prezydenckich Giorgi Margwelaszwili.

Jednak, jak zauważa Reuters, można to uważać za formalność, ponieważ w parlamencie większość ma Gruzińskie Marzenie, a Margwelaszwili jest współpracownikiem Iwaniszwilego. W wyborach prezydenckich w minioną niedzielę był kandydatem rządzącej koalicji.

Margwelaszwili zostanie zaprzysiężony 17 listopada. Iwaniszwili zapowiedział, że gdy to nastąpi, on sam odejdzie ze stanowiska szefa rządu. Po zaprzysiężeniu prezydenta dotychczasowy rząd powinien ustąpić, po czym parlament ma tydzień na wyznaczenie kandydata na prezydenta.

Iwaniszwili, uważany za najbogatszego człowieka w kraju, dominuje obecnie na gruzińskiej scenie politycznej. Koalicja Gruzińskie Marzenie, którą stworzył i której przewodniczy, ma większość w parlamencie i sprawuje rząd. Premier - zgodnie z konstytucją, która właśnie wchodzi w życie - przejmuje większość władzy od prezydenta.

Latem Iwaniszwili zapowiedział wycofanie się z polityki. Jednak przywódcze nawyki, wyniesione nie tyle z polityki, co z biznesu, majątek, a także niewielkie lub żadne polityczne doświadczenie jego następców mogą sprawić, że - czy tego będzie chciał czy nie - pozostanie w Gruzji _ szarą eminencją _.

Czytaj więcej w Money.pl
Gruzja: Jesienne pożegnanie przywódców Gruzja pożegna się z panującym od dziesięciu lat prezydentem, a może także z premierem.
Gruzja wznowi eksport do Rosji. To przełom? Rosja wprowadziła embargo na gruzińskie produkty w 2006 roku tłumacząc to niespełnianiem odpowiednich standardów.
Premier chce się spotkać z Putinem. Po co? Według Iwaniszwilego kolejne spotkanie oficjalnych przedstawicieli Gruzji i Rosji odbędzie się najpóźniej za dwa miesiące.
Tagi: wybory w gruzji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz