Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier chce zmian w Trybunale

0
Podziel się:

Premier Jarosław Kaczyński nie wyklucza powrotu do pomysłu zmian w konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego. Według niego, Trybunał powinien być odpolityczniony i powinny zostać sprecyzowane reguły, do których TK może się odwoływać.

Premier Jarosław Kaczyński nie wyklucza powrotu do pomysłu zmian w konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego. Według niego, Trybunał powinien być odpolityczniony i powinny zostać sprecyzowane reguły, do których TK może się odwoływać.

Premier, pytany w radiowych "Sygnałach Dnia", czy będzie wracał do pomysłu zmiany konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego, powiedział, że "gdyby była zmiana konstytucji w tej części możliwa - to oczywiście".

To nie jedyna dyskusja wokół Trybunału. Nie brakowało kontrowersji wokół powołania do składu Trybunału Urszuli Bagińskiej, budzącej dyskusje kandydatki Samoobrony. Poza tym wcześniej premier mówił o "kontrowersyjnych sztuczkach prawniczych", w czasie gdy Trybunał rozpatrywał sprawę losu samorządowców pozbawionych mandatu ze względu na spóźnione ZOBACZ TAKŻE:
PiS chce zmian w Trybunale Konstytucyjnymoświadczenia majątkowe. To wywołało komentarze, m.in. były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll stwierdził, że Jarosław Kaczyński przekroczył pewne granice i powinien zostać odwołany z funkcji premiera.

Ponadto jak w połowie marca donosiła „Rzeczpospolita” po przychylnym orzeczeniu Trybunału dla samorządowców, PiS wyjął z szuflady projekt zmian dot. Trybunału Konstytucyjnego autorstwa SLD.

| Proponowane zmiany w TK: |
| --- |
| Złożony we wrześniu zeszłego roku projekt zmian w wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego wprowadza jedną istotną zmianę: kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału wskazywałyby środowiska prawnicze: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowa Rada Sądownictwa. Prawo przedstawiania kandydatów miałby też prezydent. Obecne przepisy dają prawo wskazywania kandydatów do TK prezydentowi, grupie 50 posłów oraz Prezydium Sejmu. |

J. Kaczyński zaznaczył, że wśród sędziów Trybunału jest co najmniej 9 polityków. "A nie jestem pewien, czy nie więcej, bo nie wszystkie życiorysy dokładnie znam" - dodał.

*ZOBACZ TAKŻE: *Trybunał nie wykluczył Bagińskiej ze swojego składuPremier podkreślił, że politycy wchodzą do TK, a kwalifikacje prawnicze mają różne, "od bardzo dobrych - jak np. Teresa Liszcz, spośród ostatnio powołanych, do takich - powiedzmy sobie - może bardziej przeciętnych".

"I mają - na zasadzie właściwie zupełnie arbitralnej, bo nie na zasadzie dokładnego porównywania treści różnych przepisów, tylko w oparciu bardzo często o tzw. zasady - decydować o sprawach niesłychanie ważnych, nie podlegając przy tym żadnej kontroli i domagając się także, żeby nie podlegać żadnej krytyce" - stwierdził szef rządu.

Jak dodał, jest to sytuacja "z punktu widzenia dobrego funkcjonowania porządku publicznego bardzo niedobra".

_ "Jeżeli mamy dać Trybunałowi tego rodzaju uprawnienia, no to po pierwsze muszą to być osoby, które są całkowicie niezwiązane z życiem politycznym, ale mają inne cechy, które naprawdę gwarantują neutralność polityczną" - powiedział premier. _Według niego, "oczywiście takiej idealnej neutralności politycznej pewnie by się nie udało uzyskać, ale na pewno można tutaj pójść dużo dalej niż obecne przepisy, które w gruncie rzeczy nie nakładają żadnych ograniczeń".

"To byłaby - jak sądzę - droga do tego, żeby Trybunał orzekał w sposób może bardziej, powiedzmy sobie, niekontrowersyjny. Przy tym, ja bym też jednak sprecyzował reguły, do których Trybunał może się odwoływać, bo w tej chwili mamy do czynienia z sytuacją władzy, w gruncie rzeczy całkowicie arbitralnej" - powiedział J. Kaczyński.

Pytany, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień powinien podać się do dymisji - o czym mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, premier stwierdził, że nie chciałby kontynuować tego sporu.

| Trybunał Konstytucyjny w Polsce |
| --- |
| Do właściwości Trybunału Konstytucyjny zalicza sie cztery właściwości: 1) kontrolę norm; szczególną procedurą kontroli norm jest rozpatrywanie skarg konstytucyjnych (art. 79 i art. 188 pkt 5 Konstytucji); 2) rozstrzyganie sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa (art. 189 Konstytucji); 3) orzekanie o zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych (art. 188 pkt 4 Konstytucji); 4) uznawanie przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej (art. 131 ust. 1 Konstytucji Trybunał Konstytucyjny jest odrębnym od sądów, samodzielnym organem konstytucyjnym państwa. Składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na indywidualną 9-letnią kadencję. Sędzią Trybunału może zostać osoba posiadająca kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. warunek co najmniej 10-letniego stażu pracy na stanowisku sędziego lub prokuratora albo wykonywania przez co najmniej 10 lat
zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza). Niezależność Trybunału zapewnia przede wszystkim zakaz wybierania sędziego na kolejną kadencję oraz nieusuwalność ze stanowiska w trakcie kadencji. Prezesa i Wiceprezesa Trybunału mianuje Prezydent RP spośród dwóch kandydatów przedstawionych na każde z tych stanowisk przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)