Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo wyborcze w USA. Ważny wyrok

0
Podziel się:

Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił dzisiaj stosunkiem głosów 5:4 część historycznej Ustawy o prawie do głosowania z 1965 roku, zakazującej dyskryminacji rasowej podczas głosowania.

Prawo wyborcze w USA. Ważny wyrok
(AP/FOTOLINK/East News)

Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił dzisiaj stosunkiem głosów 5:4 część historycznej Ustawy o prawie do głosowania z 1965 roku, zakazującej dyskryminacji rasowej podczas głosowania. Prezydent Barack Obama wyraził głębokie rozczarowanie decyzją sądu.

Ustawa, która zniosła dyskryminację w prawie wyborczym, wprowadzała odnoszący się do 15 stanów lub ich części (głównie na Południu) obowiązek uzgadniania zmian w ich prawie wyborczym z rządem federalnym.

Sąd nie zdecydował się na zmianę tego wymogu, zawartego w ustępie 5 ustawy. Uchylił jednak poprzedzający go ustęp 4, mówiący o formule określania, które ze stanów (lub ich części) muszą się podporządkować temu wymogowi.

Jak zauważa portal BBC News, unieważnienie tego fragmentu ustawy anuluje praktycznie ustęp 5 - do czasu, aż Kongres uzgodni nową formułę.

Sąd zakwestionował część ustawy, bo jego zdaniem nie odzwierciedla ona postępu w kwestiach rasowych, jaki dokonał się w USA. Stara formuła _ nie bierze pod uwagę rozwoju wydarzeń, zatrzymuje się na danych sprzed dekad, dotyczących problemów sprzed dekad _ - powiedział sędzia John Roberts.

Obama oświadczył, że jest _ głęboko rozczarowany _ decyzją sądu. W wystosowanym oświadczeniu przypomniał, że dyskryminacja podczas głosowania nadal w USA istnieje.

_ Dzisiejsza decyzja (sądu) unieważniająca jeden z zasadniczych zapisów narusza dziesięciolecia ustalonych praktyk, które pomogły w zapewnieniu sprawiedliwego głosowania, zwłaszcza w miejscach, gdzie historycznie przeważała dyskryminacja _ w procesie wyborczym - oświadczył.

Sąd zajął się Ustawą o prawie do głosowania na wniosek władz hrabstwa Shelby w stanie Alabama.

Historyczna ustawa z 1965 roku miała na celu ukrócenie praktyk utrudniających głosowanie czarnoskórej ludności, wprowadzanych przez stany, gdzie tradycyjnie silna była dyskryminacja rasowa. Do takich praktyk należało m.in. sprawdzanie umiejętności czytania i pisania. W 2006 roku Ustawa o prawie do głosowania została przedłużona przez Kongres, dużą większością głosów, na kolejnych 25 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Barack Obama rozpoczyna dziś drugą kadencję To będą trudne cztery lata - prezydenta USA popiera obecnie znacznie mniej obywateli niż u progu kariery.
Obama nie zrealizował obietnic wyborczych Po objęciu rządów Obama uratował Amerykę przed kryzysem ekonomicznym większym niż ten, który wstrząsnął w 2008 roku, ale nie zrealizował wszystkich założeń.
Co zrobi Obama? Mówią o zmianach w rządzie Według doniesień następczynią Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu miałaby być Susan Rice, a nowym szefem Pentagonu senator John Kerry.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)