Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo w Rosji, "to nasza sprawa"

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał dzisiaj kraje Europy, by nie wtrącały się do rosyjskich przepisów regulujących działalność organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy.

Prawo w Rosji, "to nasza sprawa"
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał dzisiaj kraje Europy, by nie wtrącały się do rosyjskich przepisów regulujących działalność organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy oraz dotyczących rozpowszechniania informacji na temat mniejszości seksualnych.

Putin mówił o tym podczas wizyty w Finlandii. Pytany przez dziennikarzy o przepisy dotyczące organizacji pozarządowych oświadczył, że dotyczą one _ tylko tych organizacji, które zajmują się działalnością polityczną i otrzymują dofinansowanie z zagranicy _.

_ - Rosja chce chronić działalność polityczną w kraju od ingerencji z zewnątrz lub przynajmniej wiedzieć, co się w tej sferze dzieje _ - dodał.

Natomiast w przyjętej dwa tygodnie temu przez Dumę ustawie o zakazie _ propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich _ chodzi, jak mówił, _ o oddzielenie dzieci od odnośnej informacji _.

_ - Niektóre kraje są zdania, że dzieci od takiej informacji nie powinno się oddzielać - nie będziemy się wtrącać _ - powiedział, dodając: _ - Prosimy, by nie wtrącać się w nasze regulacje _. Putin zapewnił też, że homoseksualiści nie są w Rosji dyskryminowani.

Uchwalona w ubiegłym roku z inicjatywy Kremla ustawa o organizacjach otrzymujących środki finansowe z zagranicy, a uczestniczących w życiu politycznym Rosji wymaga od organizacji pozarządowych rejestracji jako _ zagraniczny agent _. Organizacje takie zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Właśnie na mocy tej ustawy sąd w Moskwie ukarał karą grzywny stowarzyszenie Gołos, zajmujące się obserwacją wyborów i dokumentowaniem przypadków łamania ordynacji wyborczej. Oponenci Kremla utrzymują, że Gołos stał się celem restrykcji ze strony władz z powodu roli, jaką odegrał w wyborach parlamentarnych w 2011 i prezydenckich w 2012 roku, kiedy to wytknął władzom liczne nieprawidłowości.

Z kolei przyjęta 11 czerwca br. ustawa zakazująca _ propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych _ przewiduje za jej złamanie nawet do 15 dni aresztu. Obrońcy praw człowieka protestowali przeciwko jej przyjęciu.

W ZSRR homoseksualizm był karany więzieniem. Oficjalnie karę tę zniesiono w 1993 roku, jednak w Rosji utrzymują się silne nastroje antygejowskie. Z opublikowanego niedawno sondażu niezależnego Centrum Lewady wynika, że tolerancję wobec osób o nietradycyjnej orientacji seksualnej i zrozumienie dla ich problemów deklaruje 23 proc. Rosjan, 16 proc. proponuje izolowanie homoseksualistów, 22 proc. chce ich przymusowego leczenia, a 5 proc. wręcz ich likwidacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wezmą ich głodem? Tak walczy się z... Czternastu rosyjskich opozycjonistów rozpoczęło w Petersburgu kilkudniowy strajk głodowy.
Putin wprowadza autorytarne rządy? Nie mają powodów do radości i dumy przedstawiciele rosyjskich władz. Raport Human Rights Watch na temat przestrzegania praw człowieka w Rosji nie pozostawił na nich suchej nitki.
Zasłużeni działacze eksmitowani. Nie chcą NGO Według prokuratorów aktywiści tej jednej z najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Rosji bezprawnie zajmują lokal.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)