Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo w Polsce. Nastolatek odpowie za urwanie głowy gołębiowi

0
Podziel się:

Pod jednym z marketów nastolatek zabił gołębia, który wpadł do jego samochodu na parkingu przed sklepem.

Prawo w Polsce. Nastolatek odpowie za urwanie głowy gołębiowi
(mludwinski/cc/flickr)
bECGtERN

Opolski sąd okręgowy uchylił wyrok ws. 20-latka skazanego w listopadzie przez Sąd Rejonowy w Nysie na miesiąc więzienia za zabicie gołębia. Sąd apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sędzia Sądu Okręgowego w Opolu Jerzy Wojteczek, uzasadniając wtorkowy wyrok, powiedział, że zachowanie, jakiego miał się dopuścić oskarżony było naganne i bezsensowne, ale należy raz jeszcze przyjrzeć się dowodom w sprawie i stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do złamania przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Bartłomieja B. oskarżono o to, że w lutym ub. roku pod jednym z marketów w Nysie zabił gołębia, który wpadł do jego samochodu na parkingu przed sklepem, urywając zwierzęciu głowę. Zdarzenie zarejestrował sklepowy monitoring. Na tej podstawie i na podstawie zeznań świadków sąd pierwszej instancji uznał 20-latka za winnego i skazał na miesiąc więzienia i tysiąc zł nawiązki na rzecz jednego ze stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt.

bECGtERP

Apelację wniósł obrońca mężczyzny, zdaniem którego sąd niesłusznie uznał, że zachowanie 20-latka było wysoce szkodliwie społeczne. W uzasadnieniu czyn 20-latka adwokat nazwał _ karygodnym wybrykiem podyktowanym młodzieńczą głupotą _. Zaznaczył jednak, że kara jest rażąco niewspółmierna i że nyski sąd niesłusznie odnosił zdarzenie związane z zabiciem gołębia do czynów, za które oskarżony był wcześniej karany, czyli za udział w bójce i pobiciu.

Nyski sądu uznał, że _ u oskarżonego występuje znaczy stopień demoralizacji _. Sędzia z Nysy zaznaczył też, że 20-latek nie zasługuje na dobrodziejstwo zawieszenia kary więzienia, bo mogłoby to wzmocnić jego poczucie bezkarności i spowodować przekonanie, że _ przemoc jest sposobem na życie _. W opinii sądu pierwszej instancji w trakcie odbywania miesięcznej kary 20-latek mógłby _ przemyśleć swoje dotychczasowe zachowanie i wyciągnąć wnioski _. Kara miała być też sygnałem dla środowiska i znajomych oskarżonego, że tego typu zachowania są wykrywane i podlegają _ zdecydowanej reakcji organów wymiaru sprawiedliwości _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Die Welt" zapłaci pół miliona za "polskie obozy" Polak domaga się przeprosin od niemieckiego dziennika i wpłaty pół miliona złotych na cele społeczne.
Są wyroki dla pseudokibiców z Krakowa Pięciu mężczyzn próbowało przejść przez bramki, mając przy sobie zabronione materiały pirotechniczne.
To dezorganizuje pracę sądów. Będą zmiany Nieobecność sędziów w macierzystych sądach wywołana zajęciami dydaktycznymi np. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury dezorganizuje pracę tych sądów.
bECGtESq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)