Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo socjalne. ZUS i rząd razem chcą pomóc potrzebującemu. Efekt?

0
Podziel się:

Chodzi o sprawę Daniela Andrzejaka, którego żona zmarła około miesiąca temu podczas porodu, zostawiając go z piątką dzieci.

Prawo socjalne. ZUS i rząd razem chcą pomóc potrzebującemu. Efekt?
(PAP/Radek Pietruszka)

Szukane jest rozwiązanie, które zapewni byt samotnemu ojcu - Danielowi Andrzejakowi i piątce jego dzieci - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że pracują nad tym minister pracy i prezes ZUS. Tusk zapewnił, że rodzina nie zostanie _ bez pomocy _.

Chodzi o sprawę Daniela Andrzejaka, którego żona zmarła około miesiąca temu podczas porodu, zostawiając go z piątką dzieci. Według doniesień mediów, ZUS odmówił mężczyźnie udzielenia urlopu rodzicielskiego, ponieważ jego żona nie pracowała. Samotnemu ojcu kończy się urlop w pracy, ale nie może do niej wrócić, bo musi opiekować się dziećmi.

O przyznanie mężczyźnie renty specjalnej zaapelowało do premiera SLD.

Pytany o to po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk podkreślił, że renta specjalna jako sposób reagowania na takie sytuacje _ nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem _.

_ - Premier ma prawo przyznać rentę specjalną w warunkach bardzo szczególnych, ale dotyczy to osób jakoś specjalnie zasłużonych dla ojczyzny. W tej sprawie szukamy innego rozwiązania, ale takiego, które będzie satysfakcjonujące _ - powiedział Tusk. Dodał, że nad rozwiązaniem w tej sprawie pracują minister pracy i polityki społecznej wspólnie z prezesem ZUS.

Zapewnił, że dzieci i samotny ojciec nie zostaną bez pomocy. _ - Jest kwestią dni wypracowanie takiego modelu, który zapewni materialny byt tej rodzinie _ - dodał.

Premier zaznaczył równocześnie, że trzeba wypełnić lukę prawną w tym zakresie. - _ Dobrze byłoby, żeby ustawa zapewniała w sytuacji, gdy matka porzuca dziecko, lub tak jak tutaj - umiera w trakcie lub tuż po porodzie, że ojciec może korzystać ze wszystkich tych uprawnień, które przysługują obecnie matce z tytułu macierzyństwa. To jest luka prawna, którą musimy wypełnić ze świadomością, że to może oznaczać wzrost kosztów _ - dodał.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że ustawa regulująca kwestię urlopów rodzicielskich dla samotnych ojców będzie zmieniona w trybie pilnym. _ To kwestia tygodni _ - powiedział we wtorek wieczorem w TVP Info.

_ - Jak najszybciej chcemy włączyć tę część przepisów do ustawy, która będzie niedługo stawała na posiedzeniu rządu i będzie mogła w ciągu kilku tygodni trafić do Sejmu. Wtedy rozwiążemy nie tylko ten jeden przypadek _ - dodał. Jego zdaniem, jeżeli dochodzi do śmierci matki lub porzucenia i dziećmi opiekuje się samotny ojciec, powinien mieć ustawowo zagwarantowane prawo do urlopu rodzicielskiego i otrzymywać zasiłek macierzyński. _ - Mam nadzieję, że te przepisy szybką ścieżką przejdą przez parlament i wejdą w życie _ - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Obecnie rodzice mają prawo do 52 tygodni urlopu: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Mogą dzielić się nim między sobą dowolnie - z tym, że pierwsze 14 tygodnie zarezerwowane są dla matki.

Ojciec może skorzystać z urlopu, tylko jeśli matka nie pracuje - warunkiem jest wykorzystanie pierwszych 14 tygodni przez matkę; prawo ojca do urlopu rodzicielskiego jest więc warunkowane prawem matki - jeśli ona nie ma prawa do urlopu, to ojciec, nawet jeżeli opłaca składki, nie może z niego skorzystać. To właśnie - według zapowiedzi ministra - ma zostać zmienione w szczególnych przypadkach takich jak śmierć matki czy porzucenie przez nią rodziny.

W sprawie śmierci matki dzieci prowadzone jest śledztwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Są pieniądze dla rodziców niepełnosprawnych O podwyżki nadal zabiegają opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych.
Politycy zgodzą się na wyższe zasiłki? W okrągłym stole uczestniczą minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz, Irena Wóycicka z kancelarii prezydenta, Rzecznik Praw Dziecka.
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą zasiłków Zgodnie ustawą opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zaległych pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami (ok. 5,5 tys. zł).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)