Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2008 15:20

Prawo pracy dyskryminuje mniejszości seksualne

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii poskarżyło się do Rady Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii *przesłało do Rady Europy raport do rządowego sprawozdania z wykonywania postanowień Europejskiej Karty Społecznej, w którym wytyka niespójność polskiego prawa pracy ze standardami Karty.*

Zdaniem autorów alternatywnego raportu, polskie prawo pracy dopuszcza zbyt szerokie uprawnienia pracodawcy do stosowania nierównego traktowania w zatrudnieniu, co może mieć niekorzystny wpływ na sytuacjię osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). KPH zwróciła także uwagę Komitetu na brak jasnego zapisu w Kodeksie pracy, zakazującego nierównego traktowania z powodu tożsamości płciowej.

W raporcie zaznaczono również, że przepisy antydyskryminacyjne prawa pracy ograniczają się do relacji pracodawca - pracownik, brakuje natomiast zapisów, które gwarantowałyby równy dostęp, bez względu na orientację seksualną, do wykonywania wolnych zawodów, takich jak adwokaci, radcowie prawni, lekarze czy architekci.

Według KPH, rząd polski nie robi nic, by ograniczyć dyskryminację osób LGBT na rynku pracy. Podkreślono także, że tą kwestią nie interesują się w ogóle związki zawodowe i organizacje pracodawców, a Państwowa Inspekcja Pracy nie podejmuje żadnych działań, które dostarczałyby informacji na ten temat.

Autorzy raportu zwrócili Komitetowi szczególną uwagę na zjawisko homofobii i nietolerancji w sektorze edukacji oraz przedstawili przypadki dyskryminacji i zastraszania pracowników. W raporcie przytoczono większość działań rządowych z lat 2005-07, które "skupiały się na sianiu nienawiści" m.in. wobec homoseksualnych nauczycieli, a jako przykład podano przypadek dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Mirosława Sielatyckiego zwolnionego przez wicepremiera i ministra edukacji narodowej Romana Giertycha.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz