Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kupno auta
18.04.2014 10:34

Prawo o ruchu drogowym. Co wprowadzi nowelizacja?

Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek - sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym - poinformowała dzisiaj Kancelaria Prezydenta.

Nowelę prezydent podpisał wczoraj. Prace nad usługami _ Historia pojazdu _ i _ Bezpieczny autokar _ są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI).

Nowela autorstwa MSW przewiduje, że w ramach usługi _ Historia pojazdu _ dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Dane o historii pojazdu będzie można uzyskać przez internet, zamiast - jak obecnie - składania wniosku na piśmie i czekania na jego rozpatrzenie. Do sprawdzenia danych potrzebny będzie numer nadwozia VIN lub numer rejestracyjny pojazdu.

Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Dzięki drugiej usłudze - _ Bezpieczny autokar _ - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane będzie można uzyskać online, bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jednak tylko informacje o pojeździe - te dotyczące właściciela lub posiadacza w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Koszt budowy i uruchomienia projektowanych e-usług MSW szacuje na 760 tys. zł w przypadku historii pojazdu i 360 tys. zł w przypadku usługi bezpieczny autokar. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej policyjnych patroli na drogach Funkcjonariusze przypominają również, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Tłoczno na drogach może być już dzisiaj po południu, gdy wiele osób zdecyduje się na wyjazdy.
Tak w Belgii ścigają piratów drogowych Rekordzista weekendowych kontroli jechał 142 kilometry na godzinę na drodze z ograniczeniem do 50
Będzie łatwiej sprawdzić kupowane auto Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza e-usługi. Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię.
Tagi: kupno auta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz