Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo karne w Polsce. Senat debatuje nad poprawkami

0
Podziel się:

Obecnie aby wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, potrzebny jest formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarcza samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Prawo karne w Polsce. Senat debatuje nad poprawkami
(Reporter)
bEISOxqt

Dwie poprawki proponują senatorowie do nowelizacji prawa karnego, która ma zmienić zasady ścigania sprawców przestępstw seksualnych oraz przesłuchiwania ofiar takich przestępstw. W Senacie debatowano nad tą ustawą.

Sejm uchwalił nowelizację w maju. Sporządzono ją na podstawie trzech poselskich projektów, autorstwa PO i Solidarnej Polski. Ustawa stanowi, że wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie byłoby uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te byłyby wszczynane z urzędu. Ma to doprowadzić do przełomu w ściganiu takich przestępstw.

Obecnie aby wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, potrzebny jest formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarcza samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Po zmianach wniosek taki nie będzie już konieczny, aby prokuratura lub policja wszczęła śledztwo.

bEISOxqv

Zgodnie z projektem wprowadzona ma też zostać zasada, że ofiary przestępstw seksualnych są przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania byłby nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej.

Powtórne przesłuchanie w sądzie byłoby możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - mogłyby być dokonywane za pomocą telekonferencji bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej pokrzywdzonego z oskarżonym.

Ponadto w ustawie przewidziano, że pokrzywdzone osoby małoletnie do 15. roku życia w sprawach poważnych przestępstw co do zasady nie powinny być przesłuchiwane. Jeśli zachodziłaby jednak taka konieczność, to byłyby one przesłuchiwane tylko raz, w postępowaniu przygotowawczym.

Do przeprowadzania takich przesłuchań konieczne są odpowiednio wyposażone pomieszczenia. Według danych resortu sprawiedliwości z maja, obecnie certyfikowanych pokoi przesłuchań dzieci w kraju funkcjonuje 65, z czego 24 znajduje się w sądach rejonowych. Około 400 pomieszczeń nie posiada na razie certyfikatów, ale w przyszłości mogą one zostać dostosowane do wszelkich wymogów.

bEISOxqB

Senatorowie chcą jeszcze bardziej ułatwić dostęp do tych specjalnych pomieszczeń. W jednej z dwóch poprawek zgłoszonych do ustawy postulują oni, aby można było organizować takie przesłuchania nie tylko w siedzibie sądu, ale też w pomieszczeniach zorganizowanych poza sądem - nawet jeśli sąd w danym mieście dysponuje takim pomieszczeniem. Druga poprawka ma charakter językowy. Głosowania - jutro.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
14 dni na zwrot towaru coraz bliżej Rząd chce, by nowe regulacje włączono do ustawy o prawach konsumentów oraz do kodeksu cywilnego....
Zabierzesz do domu urnę z prochami? Kluby sejmowe - poza SLD i Ruchem Palikota - opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem poselskiego projektu zmian w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który przewiduje możliwość przechowywania w domach urn z prochami bliskich.
PO nadal nie ma stanowiska w tej sprawie Od lutego pracują nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Jak na razie postępów brak.
bEISOxqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)