Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo jazdy
02.03.2013 07:50

Prawo jazdy. Minister ułatwia życie kierowcom

Minister transportu podpisał dwa rozporządzenia umożliwiające m.in. przekazywanie sobie danych kandydatów na kierowców przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i starostwa w formie papierowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak podpisał dwa rozporządzenia umożliwiające m.in. przekazywanie sobie danych kandydatów na kierowców przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i starostwa w formie papierowej.

19 stycznia wprowadzono nowy system egzaminów teoretycznych na prawo jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów. Jednak niektóre z WORD-ów nie mają połączenia elektronicznego ze starostwami, które wydają prawa jazdy. W związku z tym minister zdecydował o powrocie do formy papierowej w obiegu dokumentów.

System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), przy czym tylko ta druga ma dostęp do danych ze starostw. PWPW od 10 lat wydaje prawa jazdy i zbudowała w starostwach system informatyczny, jednak podpisała umowy tylko z 15 WORD-ami. W konsekwencji większość WORD-ów w Polsce - 34 z 49 - nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne.

Firmy: ITS i PWPW od miesiąca toczą spór. PWPW domaga się pieniędzy za udostępnienie systemu w starostwach. ITS uważa, że dostęp powinien być darmowy.

Aby konsekwencje sporu nie uderzyły w kandydatów na kierowców, w piątek minister transportu Sławomir Nowak umożliwił zastosowanie _ awaryjnej _ procedury obsługi osób, w przypadku których WORD nie ma możliwości pobrania danych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak poinformował rzecznik prasowy MTBiGM Mikołaj Karpiński, minister podpisał rozporządzenia ws. obiegu dokumentów przy egzaminach na prawo jazdy, w myśl których kandydat na kierowcę, przed przystąpieniem do egzaminu, złoży w WORD pisemne oświadczenie, że spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów ustawy o kierujących pojazdami. WORD, zanim wyznaczy termin egzaminu, sprawdzi poprawność złożonego oświadczenia w starostwie, które wygenerowało profil kandydata na kierowcę.

Rozporządzenia zostały skierowane do podpisu przez ministrów spraw wewnętrznych oraz Obrony Narodowej, a następnie zostaną przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W lutym resort transportu złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konsorcjum ITS. MTBiGM podejrzewa, że konsorcjum podało nieprawdę w dokumentacji dotyczącą dostępu do systemu teleinformatycznego starostw. Decyzję w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ ma podjąć do połowy marca.

Czytaj więcej w Money.pl
Miałby 40 pkt karnych, ale nie ma prawa jazdy Przekroczenie prędkości, ucieczka przed policją, wyprzedzanie na zakazach - to wykroczenia, za które mieszkaniec Pabianic (Łódzkie) mógłby łącznie otrzymać 40 pkt. karnych.
Mają darmowe przejazdy, więc wolą autobusy Ponad 20 tys. kierowców przesiadło się do komunikacji miejskiej w Nysie, po tym jak miasto zaoferowało im darmowe przejazdy autobusami.
Billboardy wpływają na technikę jazdy kierowców Obecne na ulicach billboardy okazują się nie tylko szpetną ozdobą ulic, ale również zagrożeniem dla kierowców.
Tagi: prawo jazdy, kierowca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz