Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo do eutanazji dla nieletnich. Większość Belgów jest za

0
Podziel się:

Około trzech czwartych Belgów opowiada się za rozszerzeniem prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, cierpiące na nieuleczalną chorobę lub chorych na Alzheimera.

Prawo do eutanazji dla nieletnich. Większość Belgów jest za
(beerkoff/iStockphoto)
bEEMZlNh

Około trzech czwartych Belgów opowiada się za rozszerzeniem prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, cierpiące na nieuleczalną chorobę lub chorych na Alzheimera - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku _ La Libre Belgique _.

Badanie na zlecenie tej gazety i publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego RTBF przeprowadzono w czasie, gdy do senackich komisji sprawiedliwości i spraw społecznych powraca debata na temat ewentualnej nowelizacji przepisów o eutanazji sprzed 11 lat.

Z sondażu wynika, że 38 proc. Belgów _ całkowicie popiera _, a 36 proc. _ raczej popiera _ rozszerzenie prawa do eutanazji na osoby poniżej 18. roku życia, głównie takie, które nie są w stanie zwrócić się o śmierć na życzenie, gdyż są w śpiączce lub od dawna są w stanie wegetatywnym.

bEEMZlNj

Jest to hipotetyczna sytuacja - podkreśla _ La Libre Belgique _, wyjaśniając, że członkowie izby wyższej będą dyskutowali na temat tego, czy eutanazja powinna być dostępna dla młodych ludzi, którzy są w stanie samodzielnie się jej domagać.

Ponadto 79 proc. Belgów popiera prawo do eutanazji dla osób starszych cierpiących na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera lub otępienie naczyniowe - czytamy. Chodzi o takie osoby, których stan pozwala im prosić o eutanazję.

_ - Wśród opinii publicznej, nawet wyborców chadeckich i centrowych, obecnie panuje zgoda co do rozszerzenia prawa dotyczącego eutanazji _ - podsumowuje _ La Libre Belgique _.

We wtorek w belgijskich mediach szerokim echem odbiła się historia 44-letniego transseksualisty, który w poniedziałek poddał się eutanazji, choć nie cierpiał na śmiertelną chorobę. Jego decyzja wywołana była nieudanymi operacjami zmiany płci z kobiety na mężczyznę.

bEEMZlNp

Według lekarza, który uczestniczył w eutanazji, spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do jej przeprowadzenia. - _ W tym przypadku możemy mówić o cierpieniach psychicznych nie do zniesienia _ - powiedział lekarz Wim Distlemans z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.

Zgodnie z prawem z 2002 roku w Belgii eutanazja jest dopuszczalna, jeżeli pełnoletni świadomy swoich czynów pacjent domaga się śmierci _ dobrowolnie, w sposób przemyślany i czyni to wielokrotnie _ i jeżeli nie jest poddany naciskom zewnętrznym. Jego choroba musi być nieuleczalna, a cierpienie fizyczne lub psychiczne _ stałe i niedające się wytrzymać, bez możliwości jego złagodzenia _.

W 2012 roku w Belgii zarejestrowano 1432 przypadki eutanazji, co było największą liczbą od 2002 roku. Krajem, który jako pierwszy zalegalizował eutanazję osób poniżej 18. roku życia, była Holandia w 1988 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanadyjska dyskusja o prawie do eutanazji Minister zdrowia prowincji Ontario Deb Matthews powiedziała, że już najwyższy czas, by poruszyć to tabu.
Tu 70 proc. wierzących popiera eutanazję _ Chcemy mieć większą kontrolę nad swym życiem i to się przenosi również na decydowanie o swej śmierci _ - uważa brytyjska specjalistka.
Francja: właśnie zalegalizowano eutanazję Pomoc w umieraniu będzie zarezerwowana dla wyjątkowych sytuacji, takich jak niektóre długotrwałe agonie lub niekontrolowane bóle.
bEEMZlNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)