Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo do bycia zapomnianym. Google przywraca niektóre usunięte linki

0
Podziel się:

Prawo to jest obecnie stosowane na podstawie kontrowersyjnego orzeczenia unijnego trybunału.

Prawo do bycia zapomnianym. Google przywraca niektóre usunięte linki

Google zaczął przywracać w liście wyników wyszukiwania niektóre linki usunięte na skutek otrzymanych wniosków o zastosowanie prawa do bycia zapomnianym - pisze BBC. Prawo to jest obecnie stosowane na podstawie kontrowersyjnego orzeczenia unijnego trybunału.

Amerykański gigant internetowy broni decyzji o przywróceniu linków, zauważając, że stosowanie prawa do bycia zapomnianym w praktyce to skomplikowany proces.

_ Uczymy się na bieżąco _ - podkreślił przedstawiciel Google'a w Europie Peter Barron. Odrzucił sugestie, jakoby jego firma uwzględniała wszystkie otrzymywane wnioski o usunięcie wskazanych wyników wyszukiwania, by okazać w ten sposób niezadowolenie z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

_ Orzeczenie trybunału nie było po naszej myśli (...), ale takie jest prawo w Europie i jesteśmy zobowiązani do jego przestrzegania _ - powiedział Barron.

Według BBC wśród przywróconych wyników wyszukiwania jest sześć artykułów ze strony dziennika _ The Guardian _.

Zasadność decyzji podejmowanych przez koncern z Mountain View kilka dni temu została zakwestionowana przez dziennikarza BBC Roberta Pestona. Otrzymał on zawiadomienie o usunięciu z wyników wyszukiwania artykułu z jego bloga. Artykuł dotyczył byłego dyrektora banku inwestycyjnego Merrill Lynch, Stana O'Neala, który w 2007 r. musiał odejść z banku z powodu strat, na jakie naraził go swoimi spekulacjami.

Peston na twitterze wskazał, że _ Google jest dla ogromnej większości ludzi podstawowym źródłem informacji, a zatem praktycznym skutkiem decyzji o usunięciu tego artykułu z wyników wyszukiwania jest usunięcie go ze sfery publicznej _. BBC zamierza w jego imieniu odwołać się od tej decyzji.

Google nie ujawnił, kto złożył wniosek o usunięcie tego artykułu, potwierdził jednak wcześniejsze doniesienia, że nie był to sam O'Neal.

W maju Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że każdy na mocy _ prawa do bycia zapomnianym _ może zwrócić się z wnioskiem o usunięcie linku do strony zawierającej informacje osobowe, jeśli są _ nieodpowiednie, nieistotne lub przestały być aktualne _, nawet jeśli ich publikacja jest zgodna z prawem.

Na swoich europejskich stronach Google wprowadził stosowny formularz wraz z informacją, jak dochodzić _ prawa do bycia zapomnianym _. Otrzymał już około 70 tys. wniosków o usunięcie 267 550 stron z wyników wyszukiwania. Koncern nie jest zobowiązany do tego poza Europą.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisarz UE był inwigilowany. Oto dowód Hiszpan Almunia odpowiada za politykę antymonopolową i zarządza dochodzenia w sprawie łamania zasad wolnorynkowej konkurencji przez światowe korporacje, takie jak Microsoft czy Google.
"Unia nie może być ojczyzną banków" Matteo Renzi oświadczył, że Unia Europejska nie powinna być _ ojczyzną biurokratów i banków _.
Włosi kłócą się z Niemcami o finanse UE Po ostrej wymianie zdań rząd w Rzymie zapewnił dzisiaj, że nie ma kryzysu dyplomatycznego w relacjach z Berlinem opowiadającym się za surową dyscypliną finansową, i że jest tylko dyskusja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)