Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Prawo do błędu" bronią w walce z urzędnikami

0
Podziel się:

Urzędy powinny pomagać obywatelom, a nie represjonować - podkreślają politycy Ruchu Palikota.

"Prawo do błędu" bronią w walce z urzędnikami
(Maciej Goclon/East News)

Urzędy powinny pomagać obywatelom, a nie represjonować - podkreśla Ruch Palikota i proponuje wprowadzenie _ prawa do błędu _. Ugrupowanie przygotowało już projekt ustawy w tej sprawie.

Palikot wyjaśniał, że propozycja Ruchu polega na tym, że _ obywatel zawiadamia odpowiedni organ administracji o tym, że w taki, a nie inny sposób interpretuje przepisy - skarbowe, czy podatkowe, czy jakiekolwiek inne (...) - i zgodnie z tą swoją interpretacją księguje swoje aktywa, pasywa, swą działalność _.

Jak mówił, jeśli okazałoby się, że urząd - który otrzymał takie zawiadomienie - uważa interpretację za niewłaściwą, to może on w ciągu 30 dni przedstawić swoją interpretację, od której obywatel miałby prawo się odwołać do sądu.

_ - Ale wtedy ciężar jakby przerzucony jest na stronę administracji. To nie ja, jako obywatel, (...) mam dochodzić w urzędach potwierdzenia mojego stanowiska. Nie. Ja przedstawiam swoje stanowisko, swoją interpretację i zostawiam resztę spraw administracji _ - powiedział szef Ruchu.

W połowie maja o projekcie mówił poseł Ruchu Łukasz Gibała. Podkreślał, że praktyka, zgodnie z którą urzędy nagle zmieniają dotychczasową interpretację przepisów i nakazują obywatelom uiszczenie zaległych opłat, jest dość powszechna w Polsce. Zapowiadał, że propozycja RP ukróci tego typu działania urzędów.

_ - To będzie ustawa, która zagwarantuje każdemu obywatelowi, każdemu przedsiębiorcy prawo do złożenia na piśmie własnej interpretacji danego przepisu i dopóki Urząd Skarbowy czy jakikolwiek innych urząd nie stwierdzi, że ta interpretacja jest błędna, przedsiębiorca będzie w 100 proc. bezpieczny _ - mówił wówczas Gibała.

Palikot zapowiedział, że projekt trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu. Poinformował też, że projekt przygotował dla Ruchu były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski. Razem z _ prawem do błędu _ Ruch przygotował też ustawę reorganizującą aparat skarbowy.

_ - Mam nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość, żeby jeden i drugi projekt ustawy wprowadzić w życie, ale zobaczymy jak będzie _ - powiedział Palikot, który konferencję zorganizował przed Salą Kongresową PKiN w Warszawie, gdzie swój kongres zorganizowali poszkodowani przez administrację publiczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Zalegasz u fiskusa? Będą wyższe odsetki Od 10 maja 2012 r. obowiązują nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych.
Wojny z fiskusem. Szokujące statystyki Przyczyną sądowych porażek jest m.in fakt, że podatnicy nie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)