Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo celne zostało zmienione przez posłów

0
Podziel się:

Poprawka odnosi się do minimalnej i maksymalnej stawki opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Prawo celne zostało zmienione przez posłów
(Leszek Kotarba/East News)

Posłowie poparli wczoraj w głosowaniu techniczną poprawkę do nowelizacji Prawa celnego zaproponowaną przez Senat. Poprawka odnosi się do minimalnej i maksymalnej stawki opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Poprawka zgłoszona przez Senat usunęła z noweli podwójne przeczenie, które znalazło się w regulacji. Nowelizacja Prawa celnego dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2011 r. TK uznał wtedy, że ustawa powinna określać, co najmniej dolne i górne granice opłaty za przechowywanie w depozycie towarów zajętych przez organy celne. Zgodnie z nowelą całkowita opłata za przechowywanie zajętego towaru w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej tego towaru i nie może być niższa od równowartości 10 euro.

Nowe przepisy przewidują, że stawkę opłaty za przechowywanie towaru w depozycie określi minister finansów w rozporządzeniu. Ma ono uwzględniać wartość celną towarów lub wartość rynkową. Stawka ta ma wynieść 5 proc. wartości celnej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc.

Nowela ma ponadto dostosować przepisy Prawa celnego regulujące opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz towarów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w funduszach? Rząd przyjął... Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów europejskich.
Prezydent podpisał ustawy. Zobacz, jakie Komorowski podpisał dziś m.in. nowelizację ustawy o systemie oświaty, spółdzielniach mieszkaniowych i świadczeniach opieki zdrowotnej.
Będzie łatwiej założyć dzialalność gospodarczą Aż dwie z sześciu wymaganych obecnie procedur zostanie zniesionych. To bardzo przyspieszy start przedsiębiorców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)