Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo atomowe
24.05.2014 10:27

Prawo atomowe dostosowane do przepisów unijnych. Co to oznacza?

Nowelizacja wdraża pakiet rozwiązań dotyczących odpadów promieniotwórczych, ich klasyfikacji, zasad postępowania czy składowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cnythzl/iStockphoto)

Nowelizacja prawa, która wchodzi dzisiaj, wprowadza najnowsze europejskie rozwiązania prawne w zakresie odpadów promieniotwórczych, w tym zasadę - _ zanieczyszczający płaci _.

Nowe przepisy wprowadzają regułę, że za odpady i ich zagospodarowanie odpowiada ten, kto je wytworzył, czyli np. operator elektrowni jądrowej, zgodnie z zasadą _ zanieczyszczający płaci _. Obecne przepisy zakazują importu w celu składowania odpadów niewytworzonych w Polsce, a nowe - zakazują też ich wywozu do eksportu do krajów, które nie dają gwarancji postępowania z nimi w bezpieczny sposób.

Nowelizacja przewiduje stworzenie _ Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym _ w formie uchwały Rady Ministrów.

Na podstawie nowych przepisów każdy będzie mógł otrzymać od jednostki organizacyjnej, zajmującej się eksploatacją lub zamknięciem składowiska, pisemną informację m.in. o stanie ochrony radiologicznej składowiska oraz jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko. Podobne informacje będą musiały być publikowane i aktualizowane nie rzadziej niż co rok.

Nowelizacja wdraża europejską dyrektywę 2011/70/EURATOM - pakiet rozwiązań dotyczących odpadów promieniotwórczych, ich klasyfikacji, zasad postępowania czy składowania. Dyrektywa określa warunki, jakie mają spełniać składowiska tych odpadów.

W Polsce od 1961 r. działa składowisko odpadów średnio- i niskoaktywnych w Różanie nad Narwią. Rocznie przybywa ok. 100 m sześc. odpadów, przede wszystkim medycznych i przemysłowych. Składowisko całkowicie ma się zapełnić tuż po 2020 r. Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło więc procedurę poszukiwania nowego miejsca. Jednak ani do Różana, ani do jego następcy nie trafi wypalone paliwo jądrowe o bardzo wysokiej aktywności.

W tej kwestii dyrektywa - i za nią nowelizacja - wskazuje jako najlepsze rozwiązanie składowiska głębokie (geologiczne). Autorzy ustawy podkreślali, że w związku z planami budowy elektrowni jądrowych sprawa ta w Polsce staje się aktualna, a prace nad takim składowiskiem należy zacząć jak najszybciej, bo potrwają one wiele lat. Wprowadzenie przepisów przewidzianych w nowelizacji ma zapewnić, że prace takie będą prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami.

Czytaj więcej w Money.pl
Komu będą przysługiwać bezpłatne porady? Kancelaria Prezydenta przygotowała Zieloną Księgę o kwestii dostępu do nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących.
Zmiany w prawie atomowym podpisane przez... Parafowane przez Bronisława Komorowskiego zmiany wprowadzają najnowsze europejskie rozwiązania prawne, w tym zasadę - _ zanieczyszczający płaci _.
Po co nam Prawo atomowe? - Niezależnie od polityki energetycznej naszego kraju z paliwem jądrowym, z jego gospodarką mamy do czynienia od dnia uruchomienia pierwszego reaktora badawczego, którym był reaktor Ewa. Miało to miejsce, nawiasem mówiąc, w dniu mojego urodzenia, a więc już trochę tego paliwa zostało wyprodukowane - zaznaczyła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, która odpowiadała na pytanie posła Jana ...
Tagi: prawo atomowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz