Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo w Rosji. Sąd przyspiesza ogłoszenie wyroku w procesie Nawalnych

0
Podziel się:

Rosyjscy prokuratorzy żądają 10 lat więzienia dla Aleksieja Nawalnego, a dla jego brata Olega ośmiu lat w sprawie o zagarnięcie środków firmy Yves Rocher.

Prawo w Rosji. Sąd przyspiesza ogłoszenie wyroku w procesie Nawalnych
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Moskiewski sąd przyspieszył, przenosząc na jutro, 30 grudnia, ogłoszenie wyroku w procesie braci Nawalnych - znanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i jego brata Olega, o czym w poniedziałek powiadomił adwokat Wadim Kobziew.

Rosyjscy prokuratorzy żądają 10 lat więzienia dla Aleksieja Nawalnego, a dla jego brata Olega ośmiu lat w sprawie o zagarnięcie środków firmy Yves Rocher. Początkowo wyrok miał zostać ogłoszony 15 stycznia.

_ - Dziś zatelefonowała do nas sekretarz sądu i oznajmiła, że ogłoszenie wyroku odbędzie się jutro, 30 grudnia, o godz. 9 (7 w Warszawie) _ - powiedział adwokat.

Aleksiej Nawalny, jak pisze Reuters, jest oskarżony o zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów), w tym na szkodę firmy Yves Rocher. Jego brat Oleg jest współoskarżonym w tej sprawie.

37-letni Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Od lutego opozycjonista znajduje się w areszcie domowym.

Na Aleksieju Nawalnym ciąży już wyrok 5 lat łagru, który wymierzył mu w lipcu roku 2013 Sąd Obwodowy w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek. Sąd później zawiesił wykonanie tej kary na pięć lat. W razie wyroku skazującego w obecnym procesie opozycjoniście grozi odwieszenie także tamtej kary. Prokurator Nadieżda Ignatowa zapewniała jednak, że wyrok 10 lat dla Aleksieja Nawalnego byłby liczony łącznie za sprawę firmy Yves Rocher i sprawą o spowodowanie strat materialnych w państwowej spółce Kirowles.

Opozycjonista nie przyznał się do winy w żadnej sprawie. Pozostaje w areszcie domowym, który przedłużono mu do 15 lutego 2015 roku.

We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

Nawalny pod koniec października zapowiedział, że zamierza kontynuować walkę z reżimem prezydenta Putina.

Przed tygodniem brytyjski dziennik _ Financial Times _ informował, że w Rosji zablokowano profil na Facebooku, na którym apelowano o udział w akcji poparcia dla Aleksieja Nawalnego. Demonstracja miała się odbyć 15 stycznia, gdy miał zostać ogłoszony wyrok w jego sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dłuższy areszt dla rosyjskiego opozycjonisty Sąd w Moskwie przedłużył o miesiąc areszt domowy antykremlowskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu.
Podwójne obywatelstwo w Rosji grozi grzywną Krytycy przekonują, że ustawa sprawi, iż ludzie legitymujący się dwoma paszportami będą traktowani podejrzliwie.
Rosja wyrzuca Amerykanów z kraju za... Sąd uznał, że Amerykanie naruszyli warunki pobytu i muszą opuścić Rosję, a także zapłacić grzywnę w wysokości dwóch tysięcy rubli (40 euro).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)