Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.03.2007 11:00

Prawnicy: Ziobro buduje państwo autorytarne

Obecna ekipa rządząca lekceważy konstytucyjny porządek prawny i zmierza ku budowie państwa autorytarnego - oceniają sytuację w państwie prawnicy. To ciąg dalszy sporu prawników z ministrem Ziobrą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Największe autorytety prawne w kraju oraz przedstawiciele uczelni wyższych popierają uchwałę pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie zagrożeń polskiej demokracji.

Uchwała Rady Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie obrony państwa prawa to kolejna próba zwrócenia uwagi na to, co tak naprawdę dzieje się w naszym państwie.

_ Nie ma dnia, w którym politycy nie komentują zasadności decyzji konstytucyjnych organów państwa i nie podejmują prób upolitycznienia niezależnych instytucji wymiaru sprawiedliwości - uważają prawnicy. _Nie ma dnia, w którym politycy nie komentują zasadności decyzji konstytucyjnych organów państwa i nie podejmują prób upolitycznienia niezależnych instytucji wymiaru sprawiedliwości.

To właśnie nie podoba się przedstawicielom nauki. W swojej uchwale zarzucają zbytnie zawłaszczanie instytucji publicznych, upolitycznienie prokuratury i ograniczenie niezależności mediów. Czary goryczy dopełnia niski poziom legislacji oraz podważanie autorytetów niezawisłych sądów.

Zdaniem Włodzimierza Tomaszewskiego, dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uchwała jest aktem troski oraz zwróceniem uwagi na to, co się aktualnie dzieje w naszym kraju.

- Ktoś powinien się wypowiedzieć na temat tego, co dzieje się w naszym kraju, a prawnicy, jak się wydaje, są do tego bardziej predysponowani niż inne grupy zawodowe, bo po prostu zdają sobie z tego sprawę - wyjaśnia Tomaszewski.

Z treścią uchwały zgadza się również Włodzimierz Wróbel, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem uniwersytety, a przede wszystkim prawnicy, powinni szczególnie dbać i upominać się o właściwą kulturę prawną.

- Jeżeli dochodzi do patologii, to ktoś musi o tym głośno mówić. Gdyby nie robiły tego uniwersytety, to zaprzeczałyby swojemu powołaniu. Sygnał taki jak ta uchwała należało wydać zawczasu, żeby ostrzec społeczeństwo i nie dopuścić do dalszych patologii - podsumowuje Wróbel.

*ZOBACZ TAKŻE: *Prawnicy kontra Ziobro
Z tymi zarzutami nie zgadza się Wojciech Szarama, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej. Jego zdaniem argumenty zawarte w uchwale są zbyt ogólnikowe i bardzo mocne i nie mają pokrycia w rzeczywistości.

| CO TO JEST DEMOKRATYCZNE PAŃSTWO PRAWA |
| --- |
| Państwo, które szanuje prawa i wolności obywateli Respektuje pierwszeństwo reguł prawnych przed innymi regułami postępowania Przestrzega następujących zasad: - prawo nie działa wstecz, - ochrona praw nabytych - dostęp obywateli do powszechnego wymiaru sprawiedliwości w celu obrony ich interesów przed niezawisłym sądem - vacatio legis (obowiązek odczekania pewnego okresu między wydaniem a wejściem w życie ustawy) |

Tagi: wiadomości, wiadmości
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz