Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawnicy liczą na dialog z nowym ministrem sprawiedliwości

0
Podziel się:

Oprócz reformy procedur i postępowań sądowych na rozwiązanie oczekują m.in. kwestie odnoszące się do biegłych sądowych.

Prawnicy liczą na dialog z nowym ministrem sprawiedliwości
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Przedstawiciele środowiska sędziów, prokuratorów i adwokatów liczą na dialog z nowym ministrem sprawiedliwości, którym ma zostać Marek Biernacki. Według nich nowy szef resortu powinien skupić się przede wszystkim na reformie procedur - karnej i cywilnej.

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że zdymisjonował dotychczasowego szefa resortu sprawiedliwości Jarosława Gowina i zaproponował na to stanowisko Marka Biernackiego - wieloletniego posła PO, szefa MSWiA w rządzie Jerzego Buzka.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Andrzej Zwara ocenił, że Biernacki jako _ człowiek pracy organicznej _ nie będzie ministrem wykorzystującym sprawowaną funkcję do budowania swojej pozycji politycznej. _ Zawsze był on bardziej kojarzony z resortem spraw wewnętrznych, ale znam go i wiem, że pochyla się nad realnymi problemami, aby je rozwiązywać _ - powiedział PAP Zwara.

_ Oczekiwania są takie, aby nowy minister rozpoczął urzędowanie od konsultacji ze wszystkimi uczestnikami wymiaru sprawiedliwości i wysłuchał ich diagnozy oraz punktów widzenia; ich zdania, co robić, aby wymiar sprawiedliwości był bardziej efektywny _ - dodał prezes NRA. Zaznaczył, że jest przekonany, że nowy minister będzie wysłuchiwał środowiska prawniczego, zanim podejmie ważne decyzje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/219852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/jest;czarny;kon;w;wyscigu;o;miejsce;po;gowinie,79,0,1296719.html) *Jest czarny koń w wyścigu o miejsce po Gowinie * W odstawkę pójdzie ekspert z własnym zdaniem. Czy jego następcą będzie lojalny nieudacznik? - pisze Maciej Rynkiewicz.

Mec. Zwara dodał, że okoliczności odejścia Gowina należy raczej rozpatrywać pod kątem politycznym i trudno je oceniać prawnikom. _ Myślę jednak, że w ostatnich miesiącach trochę dziwnie były określane priorytety resortu sprawiedliwości. Jak patrzę na projekty deregulacyjne, to bardziej pasują one do resortu gospodarki i może stąd wynikać zafałszowany obraz prac Ministerstwa Sprawiedliwości _ - ocenił. Według niego Gowin zbyt duży nacisk położył także na kwestię reorganizacji sądów rejonowych. _ Problemem nie są struktury, tylko procedury _ - zaznaczył.

To właśnie kontynuowaniem prac nad ulepszaniem tych procedur - w ocenie mec. Zwary - resort powinien zająć się pod kierunkiem nowego ministra, gdyż cały czas pozostają one _ źródłem nieefektywności wymiaru sprawiedliwości _. Przyznał, że próby reformy procedury karnej były prowadzone także za sprawowania urzędu przez Gowina i to należy oceniać pozytywnie.

Z kolei zdaniem prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _ sędziego Macieja Strączyńskiego nowy minister musi dostrzegać różnice między resortem sprawiedliwości a resortem spraw wewnętrznych, którym kierował w latach 1999-2001.

_ Nie da się zarządzać resortem sprawiedliwości tak jak zarządza się służbami mundurowymi. Minister sprawiedliwości musi pamiętać, że w resorcie, który objął, nie ma wydawania rozkazów i takiego zakresu kontroli oraz nadzoru; nie może go być, bo stanowiłoby to zwyrodnienie. Jest pytanie, na ile nowy minister będzie zdawał sobie z tego sprawę _ - powiedział PAP Strączyński.

_ Choć Biernacki nie był czynnym prawnikiem w sensie ukończenia jakieś prawniczej aplikacji, to jednak postępem jest, iż jest on w ogóle prawnikiem. Pytaniem pozostaje też, na ile będzie chciał on rozmawiać z praktykami prawa, w tym sędziami _ - dodał Strączyński. Zapewnił, że sędziom zależy na poprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. _ Bardzo chciałbym, żeby nowy minister rozumiał, że sędziowie chcą z nim współdziałać _ - podkreślił prezes _ Iustitii _.

Jego zdaniem dotychczasowy minister sprawiedliwości został odwołany o 17 miesięcy za późno. _ To był zły minister, nie miał kompetencji na to stanowisko i nie należało go w ogóle powoływać. Ministrem sprawiedliwości nie może być osoba, która nie jest prawnikiem, gdyż takie rozwiązanie jest niebezpieczne. Nie można eksperymentować na żywym ciele wymiaru sprawiedliwości _ - zaznaczył.

Według szefa _ Iustitii _ efektami kierowania resortem sprawiedliwości przez Gowina są konflikty wywołane zniesieniem niektórych sądów rejonowych oraz problemy związane z próbami rozszerzenia zakresu nadzoru ministerstwa nad sądownictwem. Dodał, że nadal pozostają nierozwiązane kwestie procedur przyśpieszających pracę sądów - a procedury te nie zmieniły się przez ostatnie półtora roku. _ Sytuacja, w której minister starał się poprawiać swój wizerunek medialny w kontrze do sędziów i sądów, było podważaniem autorytetu władzy sądowniczej _ - zaznaczył ponadto Strączyński.

Na dalsze prace nad reformą procedury karnej oraz przepisów o prokuraturze zwrócił uwagę także wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury prok. Jacek Skała. _ Nowa ustawa o prokuraturze miała stanąć na rządzie w maju. W związku z odejściem ministra Gowina powstaje pytanie, czy te prace będą kontynuowane _ - powiedział. Dodał, że nowy minister powinien przyjrzeć się temu projektowi, zanim go będzie popierał na posiedzeniu rządu. _ Zawiera on wiele dobrych przepisów, ale też wiele zapisów kontrowersyjnych, źle odbieranych przez różne środowiska, nie tylko prokuratorskie _ - podkreślił.

_ Mimo że minister Gowin jako pierwszy szef resortu nie był prawnikiem, to trzeba przyznać, że zebrał wokół siebie ludzi - fachowców, którzy pracowali m.in. przy tych projektach _ - zaznaczył prokurator. Dlatego - jak ocenił - ciekawe jest obecnie, jakie spojrzenie na te projekty będzie miał nowy minister.

Również wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar wyraził nadzieję, że nowy minister skupi się na tym, co najważniejsze, czyli na reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. _ Fakt, że nowy szef resortu jest politykiem, jest istotny, bo niektóre z reform wymagają przełożenia politycznego i wsparcia na przykład ministra finansów _ - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że zmianę ocenia pozytywnie.

Zdaniem Bodnara oprócz reformy procedur i postępowań sądowych na rozwiązanie oczekują m.in. kwestie odnoszące się do biegłych sądowych, zapewnienia pomocy prawnej dla osób ubogich, reformy instytucji pozwów zbiorowych i systemu szkolenia sędziów oraz prokuratorów, a także uregulowanie statusu pracowników sądów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)