Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawie 7 lat więzienia za kradzież arcydzieł

0
Podziel się

Głównego oskarżonego, 29-letniego Radu Dogaru, i jego wspólnika Eugena Darie nie było na sali sądowej w chwili ogłoszenia wyroku.

Prawie 7 lat więzienia za kradzież arcydzieł
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)
bErRbFCJ

Na karę sześciu lat i ośmiu miesięcy więzienia skazał we wtorek sąd w Bukareszcie dwóch sprawców głośnej kradzieży bezcennych obrazów z muzeum Kunsthal w Rotterdamie. Losy skradzionych arcydzieł nie są znane.

Głównego oskarżonego, 29-letniego Radu Dogaru, i jego wspólnika Eugena Darie nie było na sali sądowej w chwili ogłoszenia wyroku. Prokuratura żądała dla każdego z nich maksymalnej kary 18 lat więzienia.

Wcześniej sąd uznał Dogaru za winnego włamania w nocy z 15 na 16 października 2012 roku do holenderskiego muzeum. On sam przyznał się do winy, ale przekonywał sędziów, że był przekonany, iż słabo zabezpieczone obrazy są falsyfikatami. Kradzież miała mu zająć zaledwie trzy minuty.

bErRbFCL

Łącznie proces objął sześć osób, ale jeden ze wspólników Dogaru nie został zatrzymany i był sądzony zaocznie. Na ławie oskarżonych zasiadło pięć osób, wśród nich matka Dogaru, Olga. Właśnie ona zeznała w trakcie śledztwa, że spaliła obrazy, by pozbyć się dowodów przeciw synowi. Potem odwołała te zeznania. Chodzi o płótna, których wartość szacuje się na 100-200 mln euro.

Rumuńscy eksperci odnaleźli w popiołach znalezionych w domu rodziny Dogaru we wsi Carcaliu pozostałości trzech obrazów olejnych i gwoździe pochodzące z XIX wieku. Radu Dogaru przekonywał jednak na procesie, że obrazy nie zostały zniszczone, a pozostałości w popiołach to albo fragmenty ogrodzenia, w które były wbite ręcznie robione gwoździe, albo XIX-wiecznych ikon, które znajdowały się w domu rodzinnym.

Informował też w trakcie procesu, że po jego aresztowaniu matka przekazała obrazy rosyjskojęzycznemu kupcowi. Twierdził, że proponował holenderskiej prokuraturze zwrot pięciu obrazów, ale Holendrzy odrzucili tę ofertę, domagając się zwrotu wszystkich siedmiu płócien.

Skradzione dzieła to: _ Most Waterloo _ oraz _ Most Charing Cross _ impresjonisty Claude'a Moneta, _ Głowa Arlekina _ Pabla Picassa, _ Czytająca dziewczyna w bieli i żółci _ współtwórcy fowizmu Henri Matisse'a, _ Kobieta z zamkniętymi oczami _ jednego z najwybitniejszych brytyjskich malarzy współczesnych Luciana Freuda, _ Kobieta przed otwartym oknem _ postimpresjonisty Paula Gauguina (zwana też _ Narzeczoną _) oraz _ Autoportret _ Meijera de Haana.

bErRbFCR
Czytaj więcej w Money.pl
Wielki proces w sprawie kradzieży sztuki Głównym oskarżonym o kradzież jest 29-letni Radu Dogaru, który przyznał się do zrabowania dzieł.
Więźniowie powinni płacić mniej za telefon Amerykańska Federalna Komisja Łączności zamierza wymusić na operatorach telefonicznych limity opłat pobieranych za rozmowy telefoniczne skazanych z ich rodzinami.
Obrazy Picassa i Moneta zostały spalone? O kradzież arcydzieł z muzeum w Rotterdamie oskarżonych jest sześciu Rumunów. Ich proces ma się rozpocząć w przyszłym miesiącu.
Merkel źle potraktowana przez Putina? Przebywająca w Petersburgu Angela Merkel wspólnie z Władimirem Putinem miała dziś otworzyć w Ermitażu wystawę o epoce brązu. Ale zostało to odwołane.
bErRbFDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)