Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orban
24.04.2012 17:02

Prawa uchodźców na Węgrzech. Rząd nie przestrzega

Węgry powinny niezwłocznie poczynić kroki w celu dostosowania zasad traktowania uchodźców do standardów międzynarodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Węgry powinny niezwłocznie poczynić kroki w celu dostosowania zasad traktowania uchodźców do standardów międzynarodowych - oświadczył dziś przedstawiciel Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR)._ _

_ - Obecnie prawo węgierskie zezwala, by uchodźcy, którzy starają się o azyl polityczny, byli przetrzymywani w tym samym miejscu co nielegalni emigranci _ - powiedział we wtorek Gottfried Koefner - przedstawiciel tej organizacji w Europie Środkowej.

_ - Polityka dotycząca uchodźców powinna zostać natychmiast zmodyfikowana, by odpowiadała normom międzynarodowym _ - oświadczył Koefner na konferencji prasowej w Budapeszcie, na której zaprezentował raport swej organizacji na temat Węgier.

W raporcie podkreślono, że szczególnie niepokojąca jest sytuacja uchodźców z Afganistanu, Somalii i Sudanu, którzy nierzadko doświadczają przemocy _ słownej czy fizycznej _.

_ - Mimo wysiłków HCR skierowanych na zmianę prawa (...), uchodźcy są skazywani za nielegalne przekraczanie granicy (...) i dzielą cele z przestępcami _ - wynika z oświadczenia.

Koefner wyraził ubolewanie, że konserwatywny rząd Viktora Orbana wkrótce po dojściu do władzy w roku 2010 przekształcił _ obozy dla uchodźców _, które były pod kontrolą Biura Imigracyjnego, w prowadzone przez policję _ izby zatrzymań _, w których użycie kajdanków jest na porządku dziennym.

W roku 2011 na Węgrzech było zarejestrowanych 1693 uchodźców, głównie z Afganistanu, Kosowa, Serbii, Pakistanu, Somalii, Sudanu i Syrii. To o 20 proc. mniej niż w roku 2010 i o 55 proc. mniej niż w roku 2009.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech w Money.pl
Premier kraju UE oskarża Brukselę o szantaż Premier Węgier zarzucił w piątek Komisji Europejskiej przekroczenie kompetencji.
"Solidarność" chce skończyć z Orbanem Demonstrujący przed parlamentem, domagają się większego wsparcia dla najuboższych i bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego.
"Boże błogosław Węgry", "Precz z okupacją" Przedstawiciele kilku prawicowych organizacji manifestowali solidarność z Węgrami i premierem Viktorem Orbanem.
Tagi: orban, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz