Notowania

homoseksualizm
15.06.2013 16:30

Prawa mniejszości seksualnych. Pikieta przed ambasadą rosyjską w Warszawie

Poseł powiedział, że jako parlamentarzysta jest wściekły, że rosyjscy deputowani nie rozumieją, na czym polega demokracja i różnorodność i przyjmują haniebne prawo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

*Około 50 osób pikietowało pod hasłem _ Za wolność waszą i naszą _ i protestowało przeciwko niedawno uchwalonej ustawie, która zakazuje w Rosji _ propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych _ wśród nieletnich. Wśród manifestujących - poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń. *

_ - Chcieliśmy pokazać naszą solidarność z gejami i lesbijkami rosyjskimi, ale także z innymi obrońcami praw człowieka w Rosji _ - powiedział jeden z organizatorów manifestacji i były prezes Kampanii Przeciw Homofobii Tomasz Szypuła.

Demonstranci apelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina, by nie podpisywał uchwalonej we wtorek przez Dumę Państwową ustawy. Hasłem manifestacji były słowa _ Za wolność waszą i naszą _ wypisywane po polsku i po rosyjsku na sztandarach powstania listopadowego jako symbol walki nie przeciw Rosjanom, lecz przeciw caratowi. _ - Tak jak wtedy Polacy i Rosjanie występowali przeciwko caratowi i absolutystycznej władzy, tak dzisiaj władze Rosji tak się właśnie zachowują, że odbierają obywatelom i obywatelkom prawa _ - tłumaczył Szypuła.

Uczestniczący w pikiecie poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń powiedział, że jako parlamentarzysta jest wściekły, że rosyjscy deputowani nie rozumieją, na czym polega demokracja i różnorodność i przyjmują _ haniebne prawo _. Dodał, że w przyszłym tygodniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zajmie się raportem o sytuacji osób LGBT w Europie. _ - Niestety Rosja zajmuje bardzo dużą część tego raportu i to jest powód raczej do wstydu dla tego kraju _ - powiedział.

W pikiecie wzięło udział ok. 50 osób. Na transparentach po polsku i po rosyjsku można było przeczytać: _ Za wolność waszą i naszą _, _ Stop homofobii w Rosji _ oraz _ Solidarni z LGBT w Rosji _. Były tęczowe flagi i mapa Rosji pomalowana w kolory tęczy. Manifestacja odbyła się na godzinę przed rozpoczęciem Parady Równości w Warszawie, czyli corocznej manifestacji środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. Po zakończeniu pikiety jej uczestnicy dołączyli do Parady.

Uchwalona we wtorek przez Dumę ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać _ propagowania homoseksualizmu _, ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o _ atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych _ oraz _ równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji _. Zakazuje także _ narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami _. _ Działania _ takie ustawa kwalifikuje jako _ szkodzące zdrowiu dzieci _.

Przeciwko przyjęciu tego aktu prawnego ostro protestowali obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. O jej nieuchwalanie apelowała do Federacji Rosyjskiej m.in. Unia Europejska.

Ustawa ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni. Natomiast w stosunku do cudzoziemców wprowadza - poza karą grzywny - deportację z terytorium FR, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.

Czytaj więcej o homoseksualistach w Rosji w Money.pl
Tak sobie radzą z homoseksualistami w Rosji W październiku 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ukarał Rosję finansowo za łamanie praw gejów i lesbijek przez zakazywanie ich parad w Moskwie.
Rosja bierze się za niewiernych. Będą łagry! Grzywna za propagowanie homoseksualizmu i więzienie za obrazę uczuć religijnych. Dziś Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przyjęła projekty ustaw regulujących te dwie kwestie.
Moskwa nie chce gejów. Przez patriotyzm Około 150 aktywistów broniących praw osób homoseksualnych przeprowadziło dzisiaj w Sankt Petersburgu demonstrację z okazji międzynarodowego dnia walki z homofobią.
Tagi: homoseksualizm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz