Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa kobiet
05.08.2012 07:30

Prawa kobiet w Tunezji. Konstytucja ich nie zapewni?

Organizacje broniące praw człowieka w Tunezji skrytykowały przyjęcie przez jedną z komisji konstytuanty artykułu przyszłej ustawy zasadniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Keith Roper/Flickr.com/CC)

*Stowarzyszenia kobiece i organizacje broniące praw człowieka w Tunezji skrytykowały przyjęcie przez jedną z komisji konstytuanty artykułu przyszłej ustawy zasadniczej, mówiącego o komplementarności kobiety wobec mężczyzny, zamiast o równości płci. *

Według tych organizacji, w tym tunezyjskiej sekcji Amnesty International i Stowarzyszenia Demokratycznych Kobiet, artykuł przyjęty kilka dni temu ma na celu _ zdławienie zasady równości płci i stanowi całkowite odrzucenie praw człowieka i praw kobiet, zadając cios ich godności i prawom obywatelskim _.

Komisja ds. praw i swobód przyjęła tekst głównie głosami deputowanych z umiarkowanie islamskiej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która odniosła zwycięstwo w wyborach do konstytuanty w październiku 2011 roku.

_ - Państwo zapewnia ochronę praw kobiety na zasadzie komplementarności z mężczyzną w łonie rodziny i jako towarzyszce mężczyzny w rozwoju ojczyzny _ - głosi kwestionowany tekst.

Komisje konstytuanty opracowują artykuły przyszłej ustawy zasadniczej; będą one poddane głosowaniu na sesji plenarnej. Przyjęte w Tunezji w 1956 roku prawo gwarantujące równość płci zezwala m.in. kobietom na rozwód i zakazuje poligamii. Wraz ze zwycięstwem Partii Odrodzenia niektóre organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji wyrażały obawy przed islamizacją i ograniczaniem praw kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zrezygnował. Chciał mniej wydawać Husin Dimasi swoją decyzję tłumaczy tym, że uległ przewadze rządu, który zwiększa wydatki w celu zyskania poparcia przed wyborami.
Wałęsa pokaże, jak się walczy o demokrację Przedstawiciele tunezyjskiej konstytuanty wezmą udział w specjalnym seminarium poświęconym polskim doświadczeniom w przywracaniu demokracji.
7,5 lat więzienia za karykatury na Facebooku Sąd apelacyjny w tunezyjskim Al-Munastir podtrzymał wyrok 7,5 lat więzienia dla młodego Tunezyjczyka.
Tagi: prawa kobiet, tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz