Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
15.04.2012 10:25

Prawa kobiet w Afganistanie. Coraz więcej prowadzi auto

W Afganistanie rośnie liczba kobiet posiadających prawo jazdy. Za czasów talibów Afganki w ogóle nie mogły same wychodzić z domów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Kultura i religia sprawiły, że nawet po amerykańskiej interwencji w Afganistanie przez kilka lat widok kobiety za kierownicą należał do rzadkości.

Miasto Herat leży na zachodzie Afganistanu i jest jednym z centrów intelektualnych kraju. Spośród setek tysięcy mieszkańców, zaledwie 80 kobiet posiada prawo jazdy. Ale co najmniej drugie tyle zapisało się w ostatnich tygodniach na kursy. _ Do tej pory musiałam jeździć do pracy autobusem. Oznaczało to długie czekanie na przystanku. Nie mogłam wsiąść do każdego autobusu, bo samotna kobieta nie może siedzieć w autobusie razem z mężczyznami _ - mówi jedna z kursantek.

Jedną z otwartych w Heracie szkół nauki jazdy również prowadzi kobieta. _ Mamy kursantkę, której mąż i rodzina nie pozwolili zapisać się na kurs. Kobieta przez dwa dni nic nie jadła, aż wymusiła zgodę. W ubiegłym tygodniu pomyślnie zdała egzamin _ - opowiada właścicielka jednej ze szkół.

Od czasu obalenia reżimu talibów, liczba samochodów na afgańskich drogach wzrosła kilkunastokrotnie. Wielu Afgańczyków nie posiada jednak prawa jazdy, a fałszywe dokumenty kupuje na bazarach. Kobiety za kierownicą można spotkać jedynie w większych miastach. Wszystkie mają za sobą pomyślnie zdane egzaminy.

Tagi: afganistan, prawa kobiet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz