Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawa homoseksualistów. Kontrowersyjne referendum w Chorwacji

0
Podziel się:

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy katolickie ugrupowanie W Imieniu Rodziny zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Prawa homoseksualistów. Kontrowersyjne referendum w Chorwacji
(Brazil2/iStockphoto)
bECvNztx

Rządząca w Chorwacji centrolewicowa koalicja zaapelowała do obywateli, aby odrzucili referendum na temat wprowadzenia do konstytucji definicji małżeństwa jako związku pomiędzy mężczyzną a kobietą, popieranej przez konserwatywną opozycję.

Sześciu ministrów z socjaldemokratycznego rządu wyemitowało na YouTube 40-sekundowy wideoklip, w którym wyjaśniają, dlaczego zagłosują przeciwko. - _ Zagłosuję za miłością, za Chorwacją bez podziałów i to znaczy, że będę głosować przeciwko _ - powiedział w nagraniu minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić.

Także premier Zoran Milanović zapowiedział, że od początku był przeciwny referendum i zagłosuje przeciwko pytaniu w referendum.

bECvNztz

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy katolickie ugrupowanie _ W Imieniu Rodziny _ zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Apele o referendum stały się coraz głośniejsze po wprowadzeniu pod koniec ubiegłego roku lekcji wychowania seksualnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat. W maju tego roku Chorwacki Trybunał Konstytucyjny nakazał wstrzymanie lekcji wychowania seksualnego. Rząd zamierzał też zagwarantować parom tej samej płci traktowanie tak jak małżeństw bez możliwości formalnego zawierania związku małżeńskiego.

Chorwackie prawo nie przewiduje wymaganego progu frekwencji i dlatego wynik referendum będzie wiążący niezależnie od liczby głosujących. Według niedawnego sondażu 68 procent tych, którzy zamierzają głosować, stwierdziło, że poprze pytanie w referendum. Oponenci referendum twierdzą, że jest ono dyskryminacyjne i antygejowskie.

Liderzy konserwatywnej opozycyjnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) zapowiedzieli poparcie pytania referendalnego. Ugrupowanie _ W Imieniu Rodziny _, które zażądało przeprowadzenia referendum, tłumaczy, że chce wpisania definicji małżeństwa w konstytucji, aby nie można było zmienić jej w poprawkach do kodeksu rodzinnego.

bECvNztF

Chorwacja w lipcu stała się 28. członkiem Unii Europejskiej. Około 90 procent 4,4-milionowej populacji Chorwacji deklaruje się jako katolicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam chcą małżeństw tej samej płci Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: _ Różne rodziny - te same prawa, Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich. _
Tu szkoły promują homoseksualizm Materiały do nauki tego przedmiotu naruszają podstawowe prawo rodziców do wychowania dzieci.
Związki homoseksualne wyzwaniem dla duszpasterstwa rodzin Propozycje tematów dyskusji zostały zawarte w ogłoszonym dzisiaj w Watykanie dokumencie przygotowującym nadzwyczajny synod biskupów w październiku 2014 roku.
bECvNzua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)