Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawa homoseksualistów. Barack Obama krytykuje Rosję

0
Podziel się

Przeciwko przyjęciu tego aktu prawnego ostro protestowali również obrońcy praw człowieka w Rosji.

Prawa homoseksualistów. Barack Obama krytykuje Rosję
(PAP/EPA)
bEifvOZN

Prezydent USA Barack Obama skrytykował wczoraj wieczorem kraje, które przyjmują ustawy dyskryminujące homoseksualistów. W czerwcu parlament Rosji uchwalił ustawę zakazującą propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich.

_ - Nie toleruję krajów, które próbują traktować gejów, lesbijki i osoby transseksualne w sposób, który je zastrasza lub rani _ - oświadczył Obama w wywiadzie dla telewizji NBC, odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiej ustawy.

_ - Ten, kto dyskryminuje inne osoby z powodu rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej, narusza podstawowe zasady moralności, które moim zdaniem powinny obowiązywać w każdym kraju _ - dodał amerykański prezydent.

bEifvOZP

_ - Rosja nie jest jedynym krajem, który uchwala takie ustawy _ - zauważył Obama, dodając, że są też państwa afrykańskie, które _ w taki czy inny sposób prześladują gejów i lesbijki _. Amerykański prezydent nie powiedział jakie kraje ma na myśli. AFP pisze, że w Ugandzie przygotowano w 2009 roku projekt ustawy, który przewidywał karę śmierci za homoseksualizm. Projekt został odrzucony.

_ - Najważniejsze jest to, żeby takie osoby były traktowane uczciwie i sprawiedliwie _ - zaznaczył Obama.

Rosyjska ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać _ propagowania homoseksualizmu _, ostatecznie zabrania rozpowszechniania informacji o _ atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych _ oraz _ równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji _. Zakazuje także _ narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami _. Działania takie ustawa kwalifikuje jako _ szkodzące zdrowiu dzieci _.

Akt prawny ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.

bEifvOZV

Przeciwko przyjęciu tego aktu prawnego ostro protestowali obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych (LGBT). O jej nieuchwalanie do Federacji Rosyjskiej apelowała m.in. Unia Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama: To powrót do zimnej wojny Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem.
Prezydent Obama wmieszał się w spór patentowy Apple vs. Samsung Prezydent USA, Barrack Obama, wykorzystał swój przywilej weta w sprawie zakazu sprzedaży niektórych produktów Apple'a, jaki wydała Międzynarodowa Komisja Handlu.
Obama gotowy na współpracę z Iranem Po wygranej Rowhaniego w czerwcowych wyborach prezydenckich Biały Dom złożył mu gratulacje.
bEifvPaq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)