Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawa dziecka lepiej chronione w kodeksie

0
Podziel się:

Rozwijająca się medycyna i zmiany dotyczące wychowania dzieci powodują, że konieczne jest uaktualnienie i zmiana niektórych przepisów kodeksu rodzinnego.

Prawa dziecka lepiej chronione w kodeksie
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Rozwijająca się medycyna i zmiany dotyczące wychowania dzieci powodują, że konieczne jest uaktualnienie i zmiana niektórych przepisów kodeksu rodzinnego.

Jako rewolucyjne można określić niektóre zmiany zaproponowane przez sejmową podkomisje, która kończy prace. Rozróżnione zostanie macierzyństwo genetyczne od biologicznego (tzw. zastępczego).

Rozwój medycyny spowodował, że coraz częściej rodzą się dzieci pochodzące z komórek jajowych innych kobiet. Zasadą, która zostanie utrzymana, jest to, że matką jest kobieta, która urodziła dziecko - podaje "Rzeczpospolita".

Rodzice w razie rozwodu lub separacji rodziców małżonkowie przedstawią przed sądem tzw. plan wychowawczy, w ramach którego ustalą m.in. kontakty z dzieckiem.

Będzie on obejmować m.in.: miejsce zamieszkania dziecka, zasady spotkań dziecka z rodzicem: jak często, czy będą to spotkania weekendowe (z nocowaniem) czy pojedyncze dni i gdzie będą odbywały się te spotkania.

W porozumieniu znajdą się także podstawowe zasady wychowawcze, na które zgadzają się obydwoje rodzice, kwestie wychowania religijnego oraz w jaki sposób i w jakiej części każde z rodziców będzie finansowało potrzeby dziecka. Sąd będzie musiał zaakceptować te propozycje.
_ Koncepcja porozumienia rodziców nawiązuje do amerykańskiego wzorca tzw. planu wychowawczego. _
Do tej pory sąd zazwyczaj określał te zasady, choć nie było to jego obowiązkiem. Sąd robił to na wniosek któregoś z rodziców.

Rodzice rozporządzający majątkiem dziecka mogą zostać ograniczeni przez sąd - wylicza gazeta. Sędzia będzie miał prawo określić roczny limit do wysokości którego rodzice będą mogli rozporządzać. Niedopuszczalna jest np. sprzedaż mieszkania, które dziecko otrzymało w spadku, np. po dziadkach.

Przypomnijmy, że spadkobiercą może być nawet dziecko dopiero poczęte (o ile urodzi się żywe). Całkowitą samodzielność majątkową dzieci nabywa się po uzyskaniu pełnoletniości, czyli ukończeniu 18 lat. Oczywiście zarządzanie majątkiem dziecka przez rodziców musi odbywać się z należytą starannością.

*ZOBACZ TAKŻE: *Dzieci w szale zakupów
Rodzice będą mieli także obowiązek wysłuchania dziecka przed podjęciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących jego osoby lub majątku, jeżeli pozwala na to stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka.

Nowością w kodeksie będzie również łatwiejsze uchylenie się rodziców od płacenia alimentów na pełnoletnie dzieci, jeśli nie starają się one usamodzielnić. Podobne rozwiązanie istnieje w Niemczech, Francji, Litwa, Rosja, Estonia. Chroni się w ten sposób ojca lub matkę płacących alimenty przed żądaniem nie zasługującym na ochronę. Rodzic powinien dbać o dziecko nie tylko finansowo, ale także zapewnić mu rozwój i potrzeby duchowe, czyli np. troszczyć się o jego wypoczynek czy wykształcenie.

Projekt trafi do II czytania w Sejmie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)