Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawa człowieka w Chinach. Krótszy wyrok dla dzienniarza

0
Podziel się

Shi, były dziennikarz chińskiego pisma gospodarczego, został skazany na 10 lat więzienia za ujawnienie tajemnicy państwowej.

Prawa człowieka w Chinach. Krótszy wyrok dla dzienniarza
(Xinhua News/East News)
bErQqUtN

O ponad rok chińskie władze skróciły z niewyjaśnionych powodów wyrok więzienia dla chińskiego dziennikarza i dysydenta Shi Tao, który w 2005 r. został skazany za upublicznienie państwowych wytycznych ws. cenzury - poinformował w sobotę PEN International.

Shi, były dziennikarz chińskiego pisma gospodarczego, został skazany na 10 lat więzienia za ujawnienie tajemnicy państwowej. Dziennikarz przekazał e-mailem amerykańskiej organizacji praw człowieka tajne rozporządzenie władz, w której zakazano chińskim mediom upamiętniania rocznicy masakry na placu Tiananmen z 1989 r.

Obrońcy praw człowiek i inne organizacje pozarządowe, m.in. Reporterzy bez Granic (RSF), twierdzą, że skazanie Shi prawdopodobnie nie byłoby możliwe bez pomocy koncernu internetowego Yahoo. Według RSF z akt sądowych wynika, że Yahoo Holdings (Hongkong) Ltd., chińska spółka koncernu, udostępnił tamtejszym organom ścigania informacje umożliwiające dotarcie do Shi jako autora prywatnego e-maila.

bErQqUtP

Firma początkowo tłumaczyła, że przekazanie danych nie miało wpływu na aresztowanie dysydentów i że jako zagraniczne przedsiębiorstwo działające w Chinach musiała stosować się do miejscowego prawa. Jednak na przesłuchaniu w amerykańskim Kongresie w 2007 roku szef Yahoo Jerry Yang przeprosił rodzinę Shi. Krótko potem koncern poszedł na ugodę z rodzinami Shi oraz innego dysydenta, Wang Xiaoninga, który również został aresztowany przy pomocy Yahoo za działalność dywersyjną. Wang wyszedł na wolność w sierpniu 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
"Potwór z Cleveland" nie żyje. Powiesił się Podjęto próbę reanimacji, po czym przewieziono go do szpitala, gdzie około półtorej godziny później lekarze stwierdzili zgon.
Odsiadka dla Berlusconiego zatwierdzona, ale... Były premier Włoch nie trafi do zakładu karnego ze względu na swój zaawansowany wiek.
Dostał 11 lat więzienia. To zemsta za Nobla? Chiński sąd skazał Liu Hui, szwagra dysydenta uwięzionego w 2009 roku i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, na karę 11 lat więzienia za defraudację.
bErQqUuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)