Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawa człowieka na Białorusi. Żądają poważnych ustępstw

0
Podziel się

W tym kraju wiele osób przebywa w więzieniach z powodów politycznych.

Prawa człowieka na Białorusi. Żądają poważnych ustępstw
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bDTedRat

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch zażądała natychmiastowego zaprzestania nękania dwóch więźniów politycznych na Białorusi oraz przeprowadzenia śledztwa ws. nieodpowiedniego traktowania skazanych z przyczyn politycznych w tym kraju._ _

_ Białoruskie władze powinny natychmiast zaprzestać wszelkiego nękania i zastraszania więźniów politycznych Alesia Bialackiego i Źmiciera Daszkiewicza _ - podkreśliła HRW.

HRW przypomina, że 28 września białoruska organizacja obrony praw więźniów _ Platforma _ skierowała do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. tortur skargę, w której pisze, że lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz jest nękany w kolonii karnej, gdzie grozi mu się przemocą fizyczną, w tym gwałtem i zabiciem, a także bez uzasadnienia ogranicza prawa, np. do spotkań z rodziną.

bDTedRav

Organizacja podkreśla, że również koledzy szefa Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Alesia Bialackiego informowali o poddawaniu go presji psychicznej oraz nieuzasadnionym karom.

_ Niewłaściwe traktowanie więźniów jest zabronione w każdych warunkach - podkreśliła Julia Gorbunowa z HRW. Te najnowsze przypadki nękania pokazują, że władze białoruskie zamierzają prześladować swoich krytyków nawet po wtrąceniu ich do więzienia _.

W obronie Daszkiewicza wystąpiła wczoraj także inna organizacja obrony praw człowieka Amnesty International, wzywając władze Białorusi, by zaprzestały jego prześladowania i natychmiast go zwolniły wraz z innymi więźniami sumienia. AI zaapelowała też o wysyłanie do Prokuratury Generalnej i MSW Białorusi apeli, by przestano go torturować.

Daszkiewicz został w marcu 2011 r. skazany na dwa lata kolonii karnej z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia poprzedniego roku. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 r. wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

bDTedRaB

Pod koniec sierpnia bieżącego roku Daszkiewicza skazano go na dodatkowy rok kolonii karnej z zaliczeniem czterech miesięcy, jakie pozostały mu do odsiedzenia z poprzedniego wyroku. Oznacza to, że może wyjść na wolność najwcześniej w sierpniu przyszłego roku. Sąd w kolonii karnej uznał, że jest winny złośliwego niepodporządkowywania się nakazom administracji.

Pod koniec września jego zastępczyni w Młodym Froncie Nasta Pałażanka poinformowała, że ogłosił głodówkę w kolonii karnej z powodu zniewag, nacisków i prześladowań.

Aleś Bialacki został pod koniec listopada 2011 r. skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Odrzucił wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka. Bialacki oceniał, że wyrok ma motywy polityczne, ponieważ _ Wiasna _ pomagała osobom represjonowanym na Białorusi z przyczyn politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia im grozi nałożeniem kolejnych sankcji UE rozważa nałożenie nowych sankcji na reżim białoruski, w tym gospodarczych. Wymaga to jednomyślności krajów członkowskich.
5 dni przed wyborami już głosują. Z przymusu Głosowanie potrwa od dziś przez 5 dni. Według Centralnej Komisji Wyborczej ułatwia ono oddanie głosu wyborcom, według obserwatorów stwarza pole do nadużyć.
Wybory będą sfałszowane? Oni już wiedzą Tylko 61 przedstawicieli opozycji trafiło do komisji wyborczych, które będą liczyć głosy oddane 23 września w wyborach do Izby Reprezentantów.
bDTedRaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)