Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawa człowieka. Dlaczego przegrywamy przed Trybunałem?

0
Podziel się:

Zbyt długi areszt tymczasowy, zbyt mało osób korzystających z bezpłatnej pomocy prawnej i przepełnione zakłady karne - to niektóre z powodów.

Prawa człowieka. Dlaczego przegrywamy przed Trybunałem?
(Mikdam/Dreamstime)

Zbyt długi areszt tymczasowy, zbyt mało osób korzystających z bezpłatnej pomocy prawnej, przepełnione zakłady karne i zła jakość opieki medycznej w więzieniach - dlatego Polska wypłaca co roku odszkodowania w wyniku przegranych spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W 2012 roku było to ponad 153 tys. euro. Według Mikołaja Pietrzaka, przewodniczącego Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, można to zmienić. Prawnik apeluje do policjantów, sądów i społeczeństwa, aby zmienili swoje myślenie.

- _ Czerpiemy mądrości, a czasami nie mądrości z filmów amerykańskich, ale tej mądrości społeczeństwo polskie akurat nie przyswoiło: zatrzymuje nas __ policja, żądamy adwokata. Przedstawiają nam zarzuty, żądamy adwokata. Mamy wątpliwości, żądamy adwokata _- podkreślał Pietrzak.

źródło: Polskie Radio RDC

- _ Drogi policjancie upewnij się czy twój zatrzymany nie powinien mieć adwokata. Spraw, by był tego świadom, nie broń się przed tym, pomóż zatrzymanemu. Drogi sędzio, upewnij się czy masz całość akt, kiedy przedłużasz areszt po raz szósty. Drogi sądzie odwoławczy, gdy rozpoznajesz zażalenie poświęć więcej niż pół strony na wyjaśnienie czy zażalenie było zasadne czy nie _- apeluje Mikołaj Pietrzak.

Oprócz apelu Naczelna Rada Adwokacka wysłała swój raport do instytucji zajmujących się prawami człowieka.

Natalia Żyto

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie trudniej aresztować tymczasowo Senacki projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego dostosowuje prawo do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Polska naruszyła tę konwencję 170 razy Pod względem liczby wnoszonych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarg Polska zajmuje siódme miejsce - po Rosji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Serbii.
Skarga na śledztwo smoleńskie do Strasburga? Prawnicy uważają, że do badania katastrofy Tu-154 powinna być stosowana polsko-rosyjska umowa z 1993 r., a nie konwencja chicagowska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)