Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa autorskie
13.06.2014 07:16

Prawa autorskie. Link, który poróżnił sędziów

Polskie orzecznictwo, w przeciwieństwie do unijnego, uznaje, że już sam odnośnik do utworu może naruszać prawa autorskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Gazeta zauważa, że w lutym tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał precedensowy wyrok, zgodnie z którym samo zamieszczenie linku do pliku nie wymaga zgody właściciela praw autorskich.

W konsekwencji z orzeczenia wynika, że sam link nie może naruszać praw autorskich, nawet gdy prowadzi do pirackich treści. Użytkownik Facebooka, umieszczając na profilu odnośnik do filmu na YouTubie, nie musi się więc zastanawiać, czy trafił on legalnie do sieci - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Okazuje się jednak, że polscy sędziowie inaczej interpretują przepisy. W wydanym niedawno wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że nie może podzielić poglądów.zawartych w orzeczeniu luksemburskiego trybunału. _ _

_ Sąd skłania się ku poglądowi, że dla uznania, iż doszło do eksploatacji na polu udostępniania, wystarczy zamieszczenie linku, który powoduje odtworzenie utworu. Mamy bowiem do czynienia zarówno z aktem woli, ale także z transmisją _ - czytamy w wywodzie sądu.

Kluczowe dla polskiego sądu jest to, że dzięki linkowi do utworu docierają nowe osoby. Idąc jednak tropem rozumowania warszawskiego sądu - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _ - internauta przed umieszczeniem linku do jakichkolwiek treści podlegających ochronie prawnoautorskiej powinien sprawdzić, czy plik trafił do sieci za zgodą uprawnionego i czy ten godzi się na jego dalsze udostępnianie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok dla założyciela Pirate Bay. Nie za piractwo Na dwa lata więzienia szwedzki sąd skazał założyciela słynnego portalu Pirate Bay, uznawanego za piracki. Gottfrid Svartholm Warg został skazany za internetowe włamania.
Trafi do więzienia za włamanie w internecie Współzałożyciel portalu wymiany plików Pirate Bay skazany został na dwa lata więzienia za włamanie na strony internetowe firmy opracowującej dane dla szwedzkich władz i za nielegalne internetowe transfery pieniężne.
Tagi: prawa autorskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz