Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
24.07.2013 09:50

Prasa w USA krytykuje strategię w Afganistanie

Nieco wcześniej New York Times napisał, powołując się na przedstawicieli amerykańskich i europejskich władz, że Obama poważnie rozważa przyspieszenie wycofania wojsk USA z Afganistanu

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)

_ Tak zwana opcja zerowa zakładająca, że po 2014 roku nie będzie już tam amerykańskich żołnierzy ma zero sensu i choć zapewne jest blefem, to jej ujawnienie przez władze USA było wielkim błędem _ - pisze środowy Washington Post w artykule redakcyjnym.

Dziennik cytuje byłego ambasadora USA w Afganistanie Ryana C. Crockera, który po ujawnieniu, że administracja prezydenta Baracka Obamy rozważa opcję zerową, powiedział: _ Jeśli to taktyka, to jest bezmyślna, jeśli strategia - jest ona przestępstwem _. Zdaniem _ WP _, trudno nie zgodzić się z tą opinią.

_ Według powszechnej oceny Biały Dom blefuje w sprawie opcji zerowej po to, by wywrzeć presję na (prezydenta Afganistanu Hamida) Karzaja _ - zastrzega dziennik. Jednak, jak ocenia, _ ta taktyka odnosi skutki przeciwne do zamierzonych _.

_ Pomysł, że USA mogą całkowicie się wycofać, zachęca talibów do dalszej walki i do odrzucenia negocjacji; motywuje Pakistan, by na wszelki wypadek utrzymać wsparcie dla rebeliantów. Sieje nieufność wśród Afgańczyków, również w budowanej przez USA armii (afgańskiej) w krytycznym okresie przekazywania władzy _ - wskazuje _ Washington Post _. _ Amerykańska +opcja zerowa+ w Afganistanie ma zero sensu _ - zaznacza w tytule artykułu gazeta.

Ponadto, zdaniem waszyngtońskiego dziennika, opcja zerowa stałaby w sprzeczności z umową o strategicznym partnerstwie między USA i Afganistanem, natowską koncepcją działań w Afganistanie po 2014 roku, uzgodnioną w czerwcu, a także z publicznymi deklaracjami Obamy o tym, że USA będą nadal wspierać Afganistan.

_ Najlepszym sposobem dla Obamy, by poradzić sobie z Karzajem (...), byłoby jasne stwierdzenie, jakiego rodzaju wojska USA są gotowe dalej utrzymywać w Afganistanie. Większość Afgańczyków popiera obecność sił USA i dlatego afgański prezydent znalazłby się pod presją, by powrócić do rozmów o porozumieniu _ z USA - wskazuje _ Washington Post _. Przedmiotem tego porozumienia ma być obecność w Afganistanie po 2014 roku amerykańskich doradców, instruktorów i sił antyterrorystycznych.

Dwa tygodnie temu rzecznicy Pentagonu i Białego Domu informowali, że Obama nie podjął jeszcze decyzji o tym, ilu żołnierzy amerykańskich pozostanie w Afganistanie po 2014 roku, jednak wycofanie wszystkich oddziałów jest także rozważane.

Nieco wcześniej _ New York Times _ napisał, powołując się na przedstawicieli amerykańskich i europejskich władz, że Obama poważnie rozważa przyspieszenie wycofania wojsk USA z Afganistanu i opcję zerową. Miało to być spowodowane stanem jego relacji z Karzajem, które pogarszają się od czasu, gdy w czerwcu USA rozpoczęły rozmowy pokojowe z talibami w Katarze.

Czytaj więcej w Money.pl
Zginęło 5 żołnierzy. Talibowie ruszyli do ataku Wojna w Afganistanie trwa nadal. Od początku roku zginęło już kilkudziesięciu żołnierzy sił koalicji.
Amerykanie wydzadzą na te wojny 6 bilionów dolarów Koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.
Talibowie przeprowadzili egzekucję cywilów Mężczyźni jechali do pracy. Zostali zmuszeni do wyjścia z samochodu, następnie zabici strzałem w głowę.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz