Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prasa niemiecka o Putinie "Wielki Brat z Moskwy"

0
Podziel się:

Niemieccy komentatorzy poświęcają sporo miejsca wizycie prezydenta
Rosji Władimira Putina - "Wielkiego Brata z Moskwy" - w Serbii. Zarzucają władzom w Belgradzie lawirowanie pomiędzy UE a Rosją i piętnują "wielkorosyjski nacjonalizm".

Prasa niemiecka o Putinie "Wielki Brat z Moskwy"
(PAP/EPA)

Niemieccy komentatorzy poświęcają w piątek sporo miejsca wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina - _ Wielkiego Brata z Moskwy _ - w Serbii. Zarzucają władzom w Belgradzie lawirowanie pomiędzy UE a Rosją i piętnują _ wielkorosyjski nacjonalizm _.

_ - Szef partii i państwa w Jugosławii Tito był mistrzem lawirowania między Zachodem a Związkiem Radzieckim i zapewniał w ten sposób swemu państwu maksymalne korzyści _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _. Podobną politykę _ oscylowania _ między obydwiema stronami próbuje uprawiać rząd premiera Aleksandara Vuczicia. Jednak w przypadku Serbii, a więc kraju ubiegającego się o wejście do UE, taka polityka jest absurdem - ocenia niemiecki komentator.

Jego zdaniem Bruksela i Berlin ponoszą częściowo winę za to, że Belgrad może sobie pozwolić na lawirowanie. Serbia nadal odmawia uznania Kosowa, wykorzystuje poparcie Rosji i nie ma zamiaru przyłączyć się do sankcji wobec Moskwy związanych z kryzysem ukraińskim - czytamy w _ SZ _.

_ - Ten, kto chce wejść do UE, nie może wybierać sobie obowiązków do spełnienia _ - zastrzega komentator. _ UE zdecydowała o zastosowaniu sankcji. Kandydat do UE Serbia jest zobowiązana do ich przyjęcia, tak jak pozostałej części polityki zagranicznej UE _ - podkreśla i przypomina, że Belgrad otrzymał kredyt zaufania, którego nie może roztrwonić. Nowa Komisja Europejska musi uświadomić Serbii, że musi wybrać między UE a Rosją - pisze komentator _ Sueddeutsche Zeitung _.

Wydawany w Berlinie _ Tagesspiegel _ pisze o wizycie _ Wielkiego Brata z Moskwy _. Putin przyjechał do Belgradu, aby przypomnieć o zwycięstwie nad faszyzmem, _ wykorzystując instrumentalnie historię do swoich geopolitycznych celów _.

W obecności słowiańskich braci i sióstr Putin ostrzegał przed zagrożeniem przez _ neonazistów _, _ rasistów _ i _ nacjonalistów _. Nie miał jednak na myśli rosnącego antysemityzmu w Rosji, ani też sierot po idei Wielkiej Serbii, lecz aktualnych przeciwników, czyli prounijnych Ukraińców, których chętnie nazywa nazistami - czytamy w _ Tagesspieglu _.

Polityczne elity Serbii zapewniają, że nie chcą przeciwstawiać kontaktów ze Wschodem integracji z Zachodem - zaznacza komentator. Jednak polityka, którą prowadzi Belgrad, jest czymś więcej niż tylko _ podwójnym weselem _ z Brukselą i Moskwą. _ W drodze na Zachód kierownictwo Serbii nie chce zepchnąć na dalszy plan słowianofilstwa _ - czytamy w _ Tagesspieglu _. Autor komentarza podkreśla, że 70 proc. Serbów cieszy się z wizyty _ potężnego prawosławnego Brata z Moskwy _.

Obejmując w 2015 roku przewodnictwo w OBWE Serbia ma szansę zademonstrowania swej politycznej dojrzałości. Jej politycy muszą wykazać, że preferują kolor niebieski, czyli kolor Europy i demokracji - pisze _ Tagesspiegel _.

Putin płaci za swój _ wielkorosyjski nacjonalizm _ wysoką cenę - pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Sankcje, z których rosyjski aparat propagandowy drwi, przynoszą pierwsze wyniki, podobnie jak spadek ceny ropy naftowej.

Wartość rubla spada, inwestorzy omijają Rosję, a presja na Putina w jego własnym kraju wzrasta - zaznacza _ Bild _. Tabloid interpretuje te fakty jako potwierdzenie słuszności decyzji Zachodu o twardych sankcjach. _ Z politycznego i moralnego punktu widzenia sankcje były konieczne, aby zademonstrować zarówno Putinowi jak i całemu światu: czasy zdobywców i dyktatorów w naszej części świata skończyły się _.

Czytaj więcej w Money.pl
Były kanclerz Niemiec apeluje o dialog z Rosją Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę.
Kanclerz Merkel żąda od Putina wyjaśnień! Chodzi o najnowsze doniesienia o wtargnięciu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
Niemieckie media o aferze podsłuchowej _ - Choć przyczyny incydentu nie zostały wyjaśnione, to spowodowane przezeń szkody są faktem, a są to szkody niemałe - _ ocenia warszawski korespondent gazety w Niemczech Klaus Brill.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)