Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądownictwo w polsce
26.10.2012 16:51

Pracownicy sądownictwa protestowali na ulicach Warszawy

Wobec oświadczenia premiera, że podwyżek nie będzie, urzędnicy zapowiedzieli radykalizację protestu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Niecałe tysiąc osób, pracowników sądów i prokuratur, protestowało w Warszawie przeciw brakowi podwyżek płac oraz przeciw reorganizacji sądownictwa. Wobec oświadczenia premiera, że podwyżek nie będzie, zapowiedzieli radykalizację protestu.

Przemarsz ulicami Warszawy (spod Stadionu Narodowego, przez Plac Trzech Krzyży, przed Sejm, aż pod Pałac Kultury i Nauki), był częścią protestu. Według organizatora protestu, szefa Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Sądownictwa NSZZ _ Solidarność _ Waldemara Urbanowicza, urzędnicy sądowi protestowali m.in. biorąc urlopy na żądanie lub też przychodząc do pracy w czarnym ubiorze. - _ To rzecz bez precedensu, po raz pierwszy doszło do takiego protestu. Udało się nam nawet oflagować niektóre sądy _ - mówił.

Syrenami, gwizdkami i głośnymi okrzykami protestujący wyrażali swój sprzeciw wobec tego, że już od kilku lat nie otrzymali żadnej podwyżki uposażeń, podczas gdy otrzymali ją sędziowie i zapowiedziano dla nich następne.

Jak mówił do zebranych Urbanowicz, warunki pracy urzędników sądowych są złe i _ nie widać, by w rzeczywistości komukolwiek zależało na ich poprawie _. - _ Znalazły się pieniądze na podwyżki dla sędziów - po 650 zł netto, a dla urzędników nie ma nawet po 35 zł, choć to o wiele mniejsze pieniądze _ - mówił.

Protestowano też przeciw reorganizacji sądownictwa rejonowego, polegającej na likwidacji kilkudziesięciu małych sądów, które staną się wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych.

Protestujący przez dwie godziny pikietowali przed Sejmem. Wystąpienia demonstrantów były przeplatane występem zespołu rockowego. 19 demonstrantów w ramach protestu honorowo oddało krew.

Pracowników sądownictwa z NSZZ _ Solidarność _ wsparł prok. Jacek Skała, wiceszef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Jak podkreślił, urzędników sądów i prokuratury łączy wspólna ustawa i wspólny los. - _ To jest korpus urzędników państwowych, ale ich status materialny jest najniższy ze wszystkich urzędników - bo są apolityczni. Urzędnicy rządowi, czy samorządowi mają lepiej, bo są bliżej polityki _ - ocenił.

Zebrani głośno okazali swe niezadowolenie, gdy Urbanowicz ogłosił, że przebywający w Stalowej Woli premier Donald Tusk wypowiedział się na temat ich protestu mówiąc, że podwyżek w najbliższym czasie nie przewiduje.

W tej sytuacji sądowa Solidarność przewiduje zaostrzenie protestu, aż do protestu głodowego - powiedział Urbanowicz. Jak wyjaśnił, chodziłoby o _ umiędzynarodowienie problemu _ i przeprowadzenie głodówki w Brukseli. Decyzje w tej sprawie będą zapadać w listopadzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sędziowie wyjdą na ulice. Przeciwko Gowinowi Protestują przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości o likwidacji 79 sądów rejonowych.
Pracownicy sądów nękają nimi ministrów W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz rządowym planom reorganizacji sądownictwa.
Strajk w JSW. Spółka straciła miliony złotych 24 procent załogi wzięło czynny udział w piątkowym strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, czyli przyszło do kopalń, ale poparło akcję nie podejmując pracy.
Tagi: sądownictwo w polsce, sądy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz