Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
28.10.2012 21:29

Praca policji. Zmienią metody doprowadzeń?

Komendant główny policji podjął decyzję o przeanalizowaniu zarządzenia regulującego metody i formy działania podczas dokonywania przez policjantów doprowadzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(filo/iStockphoto)

Komendant główny policji podjął decyzję o przeanalizowaniu zarządzenia regulującego metody i formy działania podczas dokonywania przez policjantów doprowadzeń, pod kątem możliwego zwiększenia ochrony dzieci i innych osób podlegających nakazowi doprowadzenia - poinformowała dzisiaj KGP.

_ - Analizowana będzie sytuacja, w której funkcjonariusz mógłby mieć możliwość opóźnienia dokonania zatrzymania i ponownego zwrócenia się do sądu z przedstawieniem faktycznej sytuacji, tak, aby sąd miał możliwość zmiany decyzji _ - napisano w oświadczeniu KGP.

Z zaleceniem przeanalizowania zarządzenia pod kątem możliwości opóźnienia zatrzymania osoby, która ma na utrzymaniu małoletnie dziecko, do komendanta głównego policji zwrócił się minister spraw wewnętrznych, o czym w sobotę po południu poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, przedstawiając informację o kontroli ws. zatrzymania przez policję kobiety z Opola, wskutek czego jej dzieci trafiły do pogotowia opiekuńczego.

Kobieta została zatrzymana w ubiegły wtorek w związku z tym, że nie zapłaciła ponad 2 tys. zł zaległej wobec Urzędu Kontroli Skarbowej grzywny. Policjanci stawili się u niej, według policji, po godz. 21, z zarządzeniem opolskiego Sądu Rejonowego o wykonaniu kary zastępczej - 25 dni pozbawienia wolności. Dzieci - 2-letnią dziewczynkę i 6-letniego chłopca - zabrali do pogotowia opiekuńczego. Następnego dnia - jak poinformowała policja - _ ktoś zapłacił wymagane pieniądze _ i kobieta opuściła izbę zatrzymań.

W myśl obowiązujących przepisów odstąpienie od doprowadzenia może nastąpić w przypadku przedstawienia przez osobę podlegającą doprowadzeniu zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, bądź zaświadczenia organu samorządowego, że osoba ta ma na swoim wyłącznym utrzymaniu dziecko w wieku do 18 lat.

Z ustaleń zespołu kontrolnego MSW wynika, że funkcjonariusze wykonujący zarządzenie sądu w sprawie zatrzymania matki dwójki dzieci w celu odbycia kary pozbawienia wolności działali zgodnie z obowiązującymi przepisami. Woźniak mówiła w sobotę, że funkcjonariusze ci nie złamali obowiązujących procedur, a w trakcie wykonywania swoich czynności szukali sposobów i rozwiązań, które umożliwiłyby kobiecie uregulowanie zaległości, a w konsekwencji pozostanie jej i dzieci w domu.

W wydanym w sobotę oświadczeniu KGP również napisano m.in., że _ z dotychczasowych ustaleń i wypowiedzi ekspertów z zakresu prawa karnego i procedury karnej wynika _, że policjanci _ zrobili wszystko co było możliwe w tej sytuacji by pogodzić literę prawa z dobrem dzieci _ oraz że policjanci _ do tej sprawy podeszli z olbrzymim zrozumieniem i empatią, stosując wręcz niestandardowe procedury działania, właśnie ze względu na dobro dzieci _.

W sprawie zatrzymania przez policję kobiety z Opola kontrolę zarządziły dwa ministerstwa, obok resortu spraw wewnętrznych również Ministerstwo Sprawiedliwości. Rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose poinformowała w sobotę, że wyniki kontroli w MS zostaną przedstawione na początku przyszłego tygodnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieli 1,4 kg marihuany. Bynajmniej nie dla psa Policjanci znaleźli narkotyki w bagażniku samochodu, który skontrolowali w Tarnogrodzie w lubelskim. Zatrzymano dwóch mężczyzn.
Zaskakujące fakty w sprawie smierci chłopca Awanturująca się kobietę zatrzymano już w sobotę, ale wtedy policjanci puścili ją wolno.
Zatrzymali podejrzanych o głośne zabójstwo Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o zabójstwo 35-letniej Chinki.
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz