Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożar zakładów tekstylnych w Bangladeszu. Pierwsze takie oskarżenie

0
Podziel się:

Według policji to pierwszy w historii przypadek postawienia zarzutów właścicielowi jednej z 4,5 tys. fabryk tekstylnych w kraju.

Pożar zakładów tekstylnych w Bangladeszu. Pierwsze takie oskarżenie
(Mikdam/Dreamstime)

13 osób, w tym dwoje właścicieli zakładów tekstylnych, usłyszało zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci w związku z pożarem fabryki odzieżowej na przedmieściu Dhaki, w Bangladeszu. W listopadzie 2012 r. zginęło tam ponad 100 ludzi.

Wśród oskarżonych są także strażnicy i brygadziści. Ci ostatni kazali robotnikom wrócić do pracy, mimo że na parterze budynku pojawił się już dym. Wszystkim oskarżonym grozi dożywocie.

Według policji to pierwszy w historii przypadek postawienia zarzutów właścicielowi jednej z 4,5 tys. fabryk tekstylnych w kraju. Zakłady Tazreen Fashion na przedmieściu stolicy Bangladeszu produkowały ubrania dla wielu zachodnich firm.

Sprawę tę przyćmiło w kwietniu 2013 roku zawalenie się fabryki Rana Plaza, także na przedmieściach Dhaki, w wyniku którego zginęło co najmniej 1130 ludzi.

Katastrofy rzuciły światło na fatalne warunki pracy i standardy bezpieczeństwa obowiązujące w fabrykach odzieżowych w Bangladeszu, gdzie pracują głównie kobiety. Po tych wydarzeniach tysiące ludzi protestowały, domagając się poprawy bezpieczeństwa i podniesienia pensji minimalnej.

Bangladesz jest drugim, po Chinach, eksporterem odzieży ze względu na tanią siłę roboczą. Przemysł ten zatrudnia ponad 40 proc. pracowników w kraju i odpowiada za 80 proc. całego eksportu. Eksport, głównie do USA i Europy, przyniósł w 2011 roku ok. 20 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracono człowieka. Za to, co zrobił 30 lat temu W Bangladeszu stracono jednego z przywódców islamistycznej partii opozycyjnej, skazanego we wrześniu na karę śmierci za zbrodnie z czasów wojny o niepodległość w 1971 roku.
Płaca minimalna wyższa o 76 proc. Protestują Rząd postanowił podnieść płacę minimalną o 76 proc. do równowartości 68 dolarów miesięcznie, co i tak nadal jest najniższą płacą minimum na świecie.
Pożar w fabryce odzieżowej. Są ofiary Około 50 pracowników doznało obrażeń.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)