Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożar w gdańskim meczecie. Przyczyną podpalenie

0
Podziel się:

O tym, że ogień został podłożony pod drzwi meczetu poinformowała rzeczniczka prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Pożar w gdańskim meczecie. Przyczyną podpalenie
(PAP/Adam Warżawa)
bEEDRGut

- _ Podpalenie było przyczyną pożaru, jaki wybuchł przy wejściu do meczetu w Gdańsku przy ul. Polanki _ - poinformowała prokuratura. Uszkodzeniu uległy boczne drzwi, elewacja budynku i elementy wyposażenia. Prezydent Gdańska deklaruje pomoc.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. O tym, że ogień został podłożony pod drzwi meczetu poinformowała rzeczniczka prokuratury Grażyna Wawryniuk. _ - Było to niewątpliwie podpalenie _ - powiedziała Wawryniuk i dodała, że orzekł tak - po przeprowadzeniu oględzin - biegły z zakresu pożarnictwa.

Rzeczniczka wyjaśniła, że biegły ustali mechanizm podłożenia ognia. Dodała, że śledztwo prowadzone jest pod kątem art. 163 kk, czyli _ sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach _. Za taki czyn kodeks przewiduje karę do 10 lat więzienia.

bEEDRGuv

Wawryniuk poinformowała też, że policja i prokuratura będą ustalać motywy, jakimi kierował się podpalacz. Pod uwagę brany jest zarówno wandalizm, jak i motyw związany z waśniami na tle wyznaniowym.

Rzeczniczka prasowa gdańskiej policji Lucyna Rekowska poinformowała, że na miejscu zdarzenia zabezpieczono ślady, które zostały przekazane do zbadania laboratorium kryminalistycznemu. Policja sprawdza też, czy miejsce, w którym wybuchł pożar, było objęte monitoringiem.

Rekowska dodała, że do postępowania włączyli się funkcjonariusze gdańskiego Centralnego Biura Śledczego. _ - Zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy, stąd zaangażowanie dodatkowych funkcjonariuszy _ - wyjaśniła.

Pożar przy bocznych drzwiach meczetu wybuchł w środę nad ranem: szybko został ugaszony przez straż pożarną. Ogień zniszczył drzwi, częściowo nadpalone zostały też znajdujące się w ich pobliżu okno i dywany. Wysoka temperatura uszkodziła również przedmioty wiszące na ścianach w pobliżu wejścia.

bEEDRGuB

Prokuratura nie oceniła jeszcze wysokości strat. Imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku Hani Hraish oszacował je na ok. 50 tys. zł. Hraish wiąże pożar świątyni z wtorkowym zdarzeniem w czasie muzułmańskiego Święta Ofiarowania w Bohonikach (Podlaskie), gdzie tamtejsi muzułmanie chcieli przeprowadzić z tej okazji ubój rytualny. Próbowali to uniemożliwić obrońcy praw zwierząt. Ostatecznie, jak poinformował mufti Tomasz Miśkiewicz, w Bohonikach doszło do rytualnego uboju jednego baranka.

Nie podziela tej oceny mufti Miśkiewicz. Powiedział, że _ nie można tego podpalenia bezpośrednio wiązać ze zdarzeniami w Bohonikach _.

_ - Sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych, która obradowała w środę w Białymstoku, zdecydowanie potępia akt podpalenia meczetu w Gdańsku _ - powiedział przewodniczący komisji Miron Sycz (PO).

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zamieścił dzisiaj na jednym z portali społecznościowych wpis: _ Szanujmy odmienności. To wstyd, że rosną uprzedzenia i prowadzą do zła, jak podpalenie świątyni w Gdańsku _.

bEEDRGuC

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na innym portalu napisał, że w jego ocenie podpalenie nie było wandalizmem. _ - Taki czyn zasługuje tylko na jedno określenie - podłość _ - podkreślił Adamowicz. Dodał, że _ wstyd mu za sprawców _. _ Wstyd mi jako mieszkańcowi Gdańska, miasta, w którego tradycję wpisana jest tolerancja _ - napisał.

Adamowicz zadeklarował, że wpłaci na rzecz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku pieniądze z przeznaczeniem na naprawę zniszczeń. Napisał, że podobną deklarację dostał już od kilku osób, w tym b. prezydenta Gdańska Jacka Starościaka. _ - Jeśli zajdzie taka potrzeba, zorganizujemy zbiórkę publiczną _ - zapowiedział Adamowicz.

Także zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, w specjalnym oświadczeniu, wyraził _ głębokie oburzenie wobec ataku na gdański meczet i smutek z faktu, że doszło do niego w Gdańsku, mieście wolności i tolerancji _. _ W obliczu tego tchórzliwego aktu barbarzyństwa Żydzi gdańscy nie mogą stać obojętnie. Łączymy się w bólu i solidarności z naszymi braćmi muzułmanami _ - napisali m.in. członkowie zarządu z przewodniczącym Michałem Sametem na czele.

Czytaj więcej w Money.pl
Podpalili meczet. Poszło o ubój rytualny? Nad ranem wybuchł pożar przy drzwiach do meczetu w Gdańsku. Policja prowadzi na miejscu śledztwo.
Prezydent nie wie, ile ma mieszkań? Prokuratura w Poznaniu otrzymała zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa w związku z jego oświadczeniami majątkowymi.
Polskie porty nabierają rozpędu? W najbliższych sześciu latach inwestycje w polskich portach mają być o sześć miliardów większe niż w poprzednim sześcioleciu - zapowiada Sławomir Nowak.
bEEDRGuW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)