Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie wyszehradzka grupa bojowa

0
Podziel się:

Ministrowie obrony uzgodnili, że to Polska będzie przewodniczyć tej grupie.

Powstanie wyszehradzka grupa bojowa
(kprm.gov.pl)

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że Polska będzie przewodniczyć grupie bojowej tworzonej przez te kraje - powiedział szef MON Bogdan Klich, który w Lewoczy na Słowacji uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy.

Oprócz ministrów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier tworzących Grupę w spotkaniu bierze też udział Ukraina.

_ - Do tej pory była wola polityczna, by Polska, Czechy, Słowacja i Węgry tworzyły grupę bojową w ramach Unii Europejskiej, ale nie było ostatecznych rozstrzygnięć, pod czyim przewodnictwem. Ustaliliśmy, że grupa ma osiągnąć gotowość operacyjną w pierwszej połowie 2016 roku - ma być zdolna pełnić dyżury bojowe w UE. Słowacy, Czesi i Węgrzy zaproponowali, by to Polska sprawowała przewodnictwo - była tak zwanym państwem ramowym _ - powiedział Klich.

_ - Przystałem na tę propozycję, ale pod pewnym warunkiem, którzy nasi partnerzy zaakceptowali - że każdy z nich wniesie do tej grupy więcej, aniżeli proponował do tej pory. Nie może być tak, że od kraju ramowego oczekuje się znacznie więcej niż od pozostałych uczestników _ - dodał.

To, jakie kontrybucje wniosą poszczególne państwa, ma być przedmiotem szczegółowych ustaleń wojskowych, będą to omawiali szefowie sztabów generalnych.

_ - Drugi temat to nasze stanowisko w głównych sprawach natowskich. Nasi partnerzy, zwłaszcza Słowacy i Węgrzy, expressis verbis zgodzili się z wszystkimi trzema punktami, które w imieniu Polski zaproponowałem jako ważne dla bezpieczeństwa Europy Środkowej _ - relacjonował szef MON. Chodzi o regularne ćwiczenia sił odpowiedzi NATO (NRF) - po raz pierwszy mają się odbyć w 2013 r. na terenie Polski. Jak powiedział szef MON, _ Węgrzy Słowacy i Czesi nie tylko poparli tę ideę, ale także wyrazili chęć uczestnictwa w ćwiczeniach _.

Poinformował, że wszyscy ministrowie _ wyrazili poparcie dla zasady równomiernej dystrybucji instytucji NATO na terenie starych i nowych państw członkowskich _. _ To oznacza utrzymanie jedynej instytucji NATO w Polsce - Centrum Szkolenia Połączonych Sił, JFTC, w Bydgoszczy i ulokowanie, także w Bydgoszczy, dowództwa batalionu łączności NATO _ - przypomniał Klich.

_ - Po trzecie, z poparciem spotkało się to, o co zabiegamy na forum NATO - aby nie redukować funduszy przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę obronną _ - powiedział. Zaznaczył, że wprawdzie kraje Europy Środkowej konsekwentnie wypowiadają się w tej sprawie jednym głosem, nowością jest jednak wspólne stanowisko kilku państw regionu.

W planie wizyty Klicha jest bilateralne spotkanie z ministrem obrony Ukrainy Mychajło Jeżelem. Tematem rozmów będzie m. in. stan realizacji projektu utworzenia litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki (LITPOLUKRBRYG). Powołanie wyszehradzkiej grupy bojowej UE zapowiedziano w 2007 r., już wtedy planowano zaproszenie do niej żołnierzy z Ukrainy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t132368.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;w;pradze;moglbym;byc;eksponatem,84,0,775252.html) Prezydent w Pradze: Mógłbym być eksponatem Bronisław Komorowski i Vaclaw Klaus skomentowali uchwałę Bundestagu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;na;szczycie;grupy;wyszehradzkiej,5,0,771845.html) Tusk na szczycie Grupy Wyszehradzkiej W spotkaniu uczestniczyć będą też szefowie rządów Niemiec, Austrii i Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)