Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie telefon zaufania dla ofiar przestępstwa

0
Podziel się:

Rozszerzenie działalności opiekunów ofiary przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Powstanie telefon zaufania dla ofiar przestępstwa

Na razie opiekunowie ofiar działają wpowstających centrach pomocy ofiarom przestępczości. Ministerstwo chce sprawdzić, czy tacy eksperci potrzebują specjalnych przepisów.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że rola opiekunów ofiary miałaby polegać na pomocy poszkodowanym skuteczniejszej niż oferowanej przez przedstawicieli policji i prokuratury.

Opiekunami ofiar mogłyby zostawać osoby pracujące dziś w pozarządowych organizacjach pomagających poszkodowanym.

Ministerstwo proponuje też zmianę przepisów, która pozwoliłaby wpisanie do akt więźnia lub oskarżonego informacji o telefonie zaufania ofiar przemocy. Takie dane miałyby wpływ na decyzje o przedterminowym zwolnieniu i o wymiarze wyroku w toczącej się przed sądem sprawie.

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji kodeksu karnego przewidziano powstanie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W tej chwili działają dwa odrębne fundusze zajmujące się pomocą ofiarom i skazanym. Resort przewiduje, że zwiększy to skuteczność wypłacania środków dla ofiar przemocy.

Ministerstwo zapowiedziało też powołanie specjalnej Rady, która będzie pracować nad projektem przepisów poprawiających sytuację ofiar przestępstw. W jej skład mają wejść przedstawiciele resortu, prokuratury i organizacji pozarządowych, które zajmują się tematyką pomocy poszkodowanym.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)