Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie biała księga w sprawie metropolii

0
Podziel się:

Prawdopodobnie w październiku resort kierowany przez Michała Boniego zaprezentuje białą księgę zawierającą rozwiązania prawne mające usprawnić funkcjonowanie metropolii.

Powstanie biała księga w sprawie metropolii
(kprm.gov.pl)
bEKoRAHp

Prawdopodobnie w październiku resort kierowany przez Michała Boniego (na zdj.) zaprezentuje białą księgę zawierającą rozwiązania prawne mające usprawnić funkcjonowanie metropolii - poinformowała wiceminister w MAC Magdalena Wilamowska.

_ - W najbliższych tygodniach chcemy zaprezentować białą księgę dotyczącą obszarów metropolitalnych. Myślę, że jeszcze w październiku ten materiał zostanie przedstawiony _ - zapowiedziała wiceminister administracji i cyfryzacji po dzisiejszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak powiedziała, biała księga zostanie zaprezentowana na posiedzeniu zespołu ds. funkcjonowania obszarów metropolitalnych i miejskich Komisji. Zaznaczyła, że _ jeżeli taka będzie wola strony samorządowej biała księga zostanie omówiona również na posiedzeniu plenarnym komisji wspólnej rządu i samorządu _.

bEKoRAHr

Dodała, że dokumencie nie będzie propozycji _ twardych rozwiązań _. - _ Większość strony samorządowej takich rozwiązań nie popiera. Będą to raczej rozwiązania usprawniające współpracę i wspólną realizację zadań na obszarach metropolitalnych _ - powiedziała Wilamowska.

MAC w kwietniu przedstawiło zieloną księgę dotyczącą reformy obszarów metropolitalnych, która stanowiła podsumowanie dotychczasowej debaty na temat metropolii. Miała ona formę interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie internetowej MAC. Samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji samorządowych mogli zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do każdego z ośmiu proponowanych tematów i później odpowiedzieć na postawione w formularzu pytania.

Konsultacje trwały do końca maja. Pytano o kształt metropolii; m.in. o zasady, na jakich powinny one funkcjonować np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego. Inne pytanie dotyczyło tego, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. MAC deklarował, że celem zielonej księgi jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce. Resort otrzymał łącznie 158 odpowiedzi.

Na posiedzeniu komisji pod koniec czerwca podsumowano wyniki konsultacji. Wynika z nich, że, ci, którzy wzięli udział w ankiecie, opowiadają się w większości za tworzeniem związków międzygminnych, ewentualnie gminno-powiatowych. Ankietowani byli w większości zdania, że proces powinien być oddolny, a związki międzygminne powinny powstawać w konkretnym celu - do wykonywania jednego lub kilku zadań. Może to być np. tworzenie wspólnych planów przestrzennych, przygotowywanie strategii rozwoju całego obszaru, czy usprawnienie organizacji transportu publicznego.

bEKoRAHx

Wśród większości uczestników konsultacji nie zyskała poparcia idea przyjęcia ustawy wyznaczającej, gdzie i jak mają powstać metropolie.

_ - Trzeba szukać rozwiązań, które będą ramowe i elastyczne, które nie będą narzucały jednego modelu, nie będą zaadresowane do jednego miejsca geograficznego w kraju, ale stworzą w różnych miejscach, zależnie od typu aglomeracji, różne narzędzia, które będzie można wybierać i wzmacniać kooperację _ - powiedział w lipcu w Zabrzu szef MAC Michał Boni.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się zmiany. Boni za likwidacją barier Bariery ograniczające zdolność do kooperacji samorządów na obszarach metropolitalnych przeanalizują przedstawiciele MAC i samorządów pod koniec września.
Tak się oszczędza 8 milionów na prądzie Ogłoszony z inicjatywy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM) przetarg należał do największych tego typu w Polsce.
SLD wychodzi na ulice i pisze raport Sojusz będzie chciał w ten sposób rozpocząć swoją kampanię przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.
bEKoRAHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)