Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powołania do Krajowej Rady Prokuratury nowej kadencji do połowy września

0
Podziel się:

Czteroletnia kadencja obecnej Rady wygasa za dwa tygodnie.

Powołania do Krajowej Rady Prokuratury nowej kadencji do połowy września
(PAP/Jacek Turczyk)

_ - Powołania trwają od czerwca, ostatnie odbędą się we wrześniu, do 15 września wszyscy członkowie Rady powinni zostać już wybrani _- poinformował przewodniczący KRP Edward Zalewski.. Jak przypomniał, pierwsze posiedzenie nowej Rady zwoła prokurator generalny Andrzej Seremet i to on zdecyduje o jego terminie. Na pierwszym posiedzeniu Rada musi wybrać przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza - dodał.

Zgodnie z ustawą o prokuraturze kadencja KRP trwa cztery lata. Inauguracyjne posiedzenie Rady obecnej, pierwszej kadencji odbyło się 21 września 2010 r., zaś jej ostatnie posiedzenie zakończyło się w czwartek. Łącznie posiedzenia KRP zajęły blisko 140 dni.

_ - KRP bardzo dobrze spełniła swoje zadanie, mimo że przepisy dotyczące jej funkcjonowania zostały sformułowane bardzo enigmatycznie (...) udowodniła, że jest instytucją sprawną i potrzebną prokuraturze _ - powiedział Zalewski.

W skład KRP wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta (jest nim Zalewski), czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, trzech prokuratorów wybranych przez prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów wybranych przez prokuratorów apelacyjnych. Zgodnie z ustawą prokurator może pełnić funkcję wybieranego członka Rady dwie kadencje.

Zalewski zaznaczył, że powołania do Rady nowej kadencji dotyczą wyłącznie 16 prokuratorów. _ Kadencje posłów i senatorów nie są związane z kadencją KRP, tylko z kadencją parlamentu. Ja natomiast nie jestem kadencyjnym członkiem Rady, tylko z nadania prezydenta i to prezydent w tym przypadku o wszystkim decyduje _ - dodał szef KRP.

Krajową Radę Prokuratury, która ma m.in. stać _ na straży niezależności prokuratorów _, utworzono na mocy obowiązującej od 31 marca 2010 r. nowelizacji Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Zdaniem Zalewskiego niektóre przepisy dotyczące Rady wymagałyby uzupełnienia. _ Brak jest przepisów dających Radzie uprawnienia odnoszące się do działań wyjaśniających. Możemy w związku z badaną sprawą zapraszać prokuratorów, którzy jednak nie muszą przyjść na posiedzenie _ - wskazał. Dodał, że szef danej prokuratury może odmówić KRP wglądu w dokumenty.

_ - Tymczasem Rada nie może działać na zasadzie dobrej woli osób, do których się zwraca, tylko w oparciu o konkretne przepisy _ - powiedział. Ponadto - jak zaznaczył - nie jest określone, jakie działania powinna i może podejmować KRP w przypadku stwierdzenia naruszenia niezależności prokuratora.

Dodał, że chciałby, aby Rada nowej kadencji w jeszcze większym stopniu była forum wymiany poglądów między parlamentem a środowiskiem prokuratorów. _ Dobrze byłoby także, żeby KRP uzyskała większą samodzielność w zakresie spraw finansowo-organizacyjnych _ - zaznaczył. Obecnie obsługę finansowo-administracyjną i kancelaryjną KRP zapewnia Prokuratura Generalna.

Rada zgodnie z ustawą m.in. opiniuje projekty aktów normatywnych dotyczących prokuratury; wysłuchuje informacji prokuratora generalnego o działalności prokuratury i wyraża opinie w tym zakresie; wyraża opinię w przedmiocie wniosku premiera o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia stanowisk prokuratorskich, zajmuje stanowisko w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie w trakcie trwania kadencji z pełnienia funkcji prokuratora, uchwala zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów i czuwa nad ich przestrzeganiem.

Dwa lata temu KRP uchwaliła Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów. Dokument opisuje wiążące się ze sprawowaniem urzędu prokuratora obowiązki i ograniczenia osobiste w służbie oraz poza służbą. - _ KRP stoi na straży przestrzegania tego Zbioru, w związku z tym możemy rozpoznawać sprawy z zarzutu, iż nie był on przestrzegany _ - mówił wtedy Zalewski.

W ciągu ostatnich czterech lat pojawiały się różne, niezrealizowane dotychczas, koncepcje uregulowania statusu prawnego KRP. Jeszcze w 2011 r. rozważany był pomysł oddzielnej ustawy poświęconej KRP. Z kolei dwa lata temu w jednej z wersji projektu nowego Prawa o prokuraturze zaproponowano likwidację Rady. Tegoroczna wersja projektu tej ustawy zawiera rozdział poświęcony KRP.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają wybory uzupełniające do Senatu Wybory mają miejsce na Śląsku, Mazowszu i województwie świętokrzyskim.
Nie tylko Polska ma powody do zadowolenia. Rosja też, ale... Pozytywnym aspektem ostatniego szczytu NATO jest ustanowienie jednoznacznego głosu wobec Ukrainy oraz decyzja o utworzeniu sił szybkiego reagowania.
"Musimy mieć plan działania wobec Rosji" Ale skoro Rosja uważa NATO za przeciwnika, musimy to zaakceptować i przygotować plan działania.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)